Powrót

Chwilowe problemy finansowe, czyli jak przeżyć syndrom końca miesiąca

1.3.2020
Chwilowe problemy finansowe, czyli jak przeżyć syndrom końca miesiąca
Autor
Anna Dobrzanska

Jak sobie poradzić, gdy do wypłaty zostało jeszcze sporo czasu, a na naszym koncie nie ma już prawie nic? Warto poznać kilka drobnych sztuczek, które pomogą przetrwać przejściowy kryzys finansowy naszego budżetu.

Brak pieniędzy – jak do tego podejść?

Zanim przejdziemy do konkretów, warto na początek uświadomić sobie, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Każdy z nas w trudnych chwilach potrafi się zmobilizować do przetrwania i pokonania kłopotów finansowych. Nawet gdy wydaje nam się, że nie mamy z czego żyć – przeżyjemy.

Dziennikarka i pisarka Marta Sapała w 2012 roku przeprowadziła eksperyment, w którym wzięło udział kilkanaście osób z całej Polski, o różnym poziomie zamożności. Byli wśród nich single, pary małżeńskie, rodziny z dziećmi. Dobrowolnie zgodzili się na to, żeby przez 12 miesięcy nie wydawać pieniędzy na nic, co nie jest absolutnie niezbędne do przeżycia[1]. Większość z nich dotrwała do końca eksperymentu i uznała, że to przeżycie pozytywnie na nich wpłynęło. Koszty życia okazały znacząco mniejsze niż się spodziewali. Ich historie można przeczytać w książce „Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków”.

Co z tego wynika? To, jak odbieramy brak pieniędzy, jest kwestią nie tyle konkretnych kwot, ale raczej naszego sposobu myślenia o nich. Jeśli więc twoje podejście do dziury w budżecie domowym jest nastawione na przetrwanie i poradzenie sobie z problemami, a nie na narzekanie i rozpaczanie, przeczytaj, jak możesz sobie pomóc.

[1] Eksperyment został przeprowadzony i opisany w książce Marty Sapały „Mniej. Intymny portret zakupowy Polaków” (Wydawnictwo Relacja, 2014).

Poszukaj nowych rozwiązań

W kryzysowej końcówce miesiąca głównym wydatkiem jest najczęściej żywność. Przede wszystkim powinieneś zrezygnować z jedzenia na mieście. To oczywiście nie oznacza tylko restauracji, ale również tanie sieciówki i gotowe kanapki w pracy. Myślisz, że taniej niż w fast foodzie się nie da? Przygotowywanie posiłków w domu jest najtańszą opcją.

  • Poszukaj przepisów na zupy, dania z sezonowych warzyw, sycące sałatki, domowe pasty do pieczywa, naleśniki, pierogi, pizzę, makarony na tysiąc sposobów.
  • Przeszukaj szafki kuchenne, spiżarkę i zamrażarkę.
  • Zużywaj zapasy.
  • Wykorzystaj kryzys do zrobienia porządków w kuchni.
  • Znalazłeś kaszę gryczaną, słoiczek marynowanej dyni i trzy ząbki czosnku? Wpisz te składniki w internetową wyszukiwarkę. Poczytaj przepisy i sprawdź, co możesz dokupić, żeby przyrządzić z tego pełnowartościowy i smaczny posiłek.
problemy finansowe

Kłopoty finansowe z kobiecej perspektywy

Kolejna grupa wydatków, które mogą być problematyczne pod koniec miesiąca, to kosmetyki i chemia domowa. Na szczęście bez większości z nich da się obyć.

  • Skończył się specyfik do mycia wanny i zlewu? Wymieszaj mydło w płynie o ulubionym zapachu z sodą, w proporcjach 1:3, i użyj do sprzątania łazienki. Prawdopodobnie nigdy nie wrócisz już do drogich, agresywnych środków czystości.
  • Kończy ci się tusz do rzęs? To nigdy nie dzieje się gwałtownie i z dnia na dzień. Możesz spokojnie go używać jeszcze przez tydzień albo dwa – makijaż będzie może mniej doskonały, ale prawdopodobnie nikt poza tobą tego nie zauważy.
  • „Nie mam pieniędzy na wizytę u kosmetyczki”? Sprawdź, co się stanie, gdy nie pojawisz się tam przez dłuższy czas. Może tak naprawdę wcale nie potrzebujesz tych zabiegów? Z fryzjerem zwykle nie jest już tak prosto, ale i tu można przetrwać do wypłaty. Wyjmij z szuflady lokówkę, upnij włosy w modny kok, sprawdź, czy do twarzy ci w warkoczu. A może powinnaś zapuszczać włosy? Niech chwilowe problemy finansowe będą czasem eksperymentów, a nie tylko wyrzeczeń.
  • W buteleczce po perfumach widać dno? Nie wydawaj pieniędzy na tanie podróbki. Lepiej nałóż za uchem dwie krople esencji waniliowej do ciasta. Wanilia to jeden z najpotężniejszych afrodyzjaków.
  • A jeśli brak pieniędzy cię przygnębia i chcesz poczuć się lepiej, kup sobie czerwoną szminkę. Podobno ich sprzedaż wzrasta w okresie kryzysów gospodarczych. Według jednej z hipotez kobiety rekompensują sobie w ten sposób brak możliwość zakupu luksusowych przedmiotów o znacznie większej wartości niż szminka. Sprawdź także, jak lepiej planować codzienny kobiecy budżet.

Brak funduszy na sport i rozrywkę?

Skończył ci się karnet na siłownię akurat wtedy, gdy masz chwilowe kłopoty finansowe? Zainteresuj się kalisteniką. To ćwiczenia, podczas których wykorzystujesz masę własnego ciała – pompki, brzuszki, mostki. Można je wykonywać w domu. Nie potrzebujesz do nich drogich karnetów, strojów ani sprzętu. Tradycje tej metody sięgają starożytnej Grecji. Jak widać, prostota sprawdza się od wieków.Bez kina, koncertu i wyjścia do klubu na pewno dasz radę, ale frustruje cię, że nie masz nawet kilku złotych na ulubiony magazyn? Zajrzyj do biblioteki. Pożycz inne czasopismo od koleżanki. Przeczytaj gazetę, którą kolega porzucił w firmowej kuchni. To nie twoja tematyka? Tym bardziej warto – czytając raz na jakiś czas coś zupełnie innego niż zwykle, rozszerzasz swoje horyzonty umysłowe i trenujesz umysł.

Co robić w weekend z pustym portfelem?

Co z tradycyjną sobotnią lub niedzielną wizytą w galerii handlowej? Tym razem się nie odbędzie. Istnieje takie zapomniane już dzisiaj nieco słowo – post. Dawniej ludzie raz na jakiś czas go praktykowali. Warto potraktować swoje kłopoty finansowe jako swojego rodzaju post, który oczywiście nie musi mieć nic wspólnego z religią. Powstrzymywanie się od niekoniecznej konsumpcji, rozrywek, zakupów i wszelkiego nadmiaru dobrze wpływa na nasze zdrowie, ciało i umysł. Jeśli jednak musisz zrobić zakupy, sprawdź sezonowe wyprzedaże lub zobacz jak tanio kupować w Internecie.Kiedy twoje kłopoty finansowe się skończą, a na konto wpłynie wreszcie przelew, tym bardziej będziesz cieszyć się z możliwości spełniania swoich prawdziwych potrzeb i odzyskania wolności wfinansowej. Zaczniesz korzystać z życia z jeszcze większą przyjemnością.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 23.09.2024 r r.

CHCĘ POŻYCZKĘ