Jeśli zapytamy statystycznego Kowalskiego o koszty życia w Polsce, zapewne odpowie nam bez namysłu, że są one wysokie. Drożyzna i niskie zarobki oraz wysokie podatki – na to najczęściej narzekają Polacy. Pytanie więc, na co wydajemy najwięcej pieniędzy każdego miesiąca? Jakie elementy naszego budżetu są najbardziej obciążające, a jednocześnie tak ważne, że trudno jest mówić o zmniejszeniu kosztów w tym zakresie?
Szacuje się, że najwięcej wydajemy na żywność. Średnio zamożna rodzina z dwójką dzieci mieszkająca w dużym mieście wydaje na jedzenie około 2000 zł. Jest to suma niebagatelna. Stanowi największą część naszych codziennych wydatków.Na koszty żywności składają się:
Na pewno w jakimś stopniu jest to możliwe. Warto zastosować się do kilku prosty zasad:
Na drugim miejscu są koszty utrzymania mieszkania. Najwięcej w skali miesiąca wydajemy na:
O ile w przypadku raty kredytu i czynszu nie mamy możliwości zmniejszenia wydatków, to już kwestia opłat za wodę, prąd czy ogrzewanie jest jak najbardziej w naszych rękach.
Droga jest szczególnie woda ciepła zużywana do kąpieli i zmywania. Warto wprowadzić dobre praktyki podczas tych czynności, aby zredukować nasze wydatki:
Jeśli natomiast zależy nam na ograniczeniu zużycia prądu, powinniśmy:
Wydatki na samochód, czyli na paliwo, naprawy czy ubezpieczenie to kolejna bolączka Polaków. Własny samochód jest jednak tak dużą wygodą, że decydujemy się na ten wydatek bez większych sprzeciwów. Możemy jednak zredukować wydatki na paliwo wykupując bilet komunikacji miejskiej – codzienne dojazdy autem do pracy czy wożenie dzieci do szkoły generują bardzo duże koszty i nierzadko zabierają nam mnóstwo czasu z uwagi na powszechne w polskich miastach korki. Przewagą komunikacji miejskiej jest nie tylko cena, ale również czas przejazdów dzięki specjalnie wydzielonym pasom ruchu, czy (jak w przypadku metra i tramwajów) oddzielnym liniom komunikacyjnym.
Do szczęściarzy mogą zaliczyć się osoby, którym firmy wykupują pakiety medyczne, bo dzięki takim bonusom możemy oszczędzić naprawdę duże kwoty. Jednak leki to już zupełnie inna sprawa. Nikt nam ich nie zasponsoruje, możemy jedynie znaleźć odpowiednio tanią aptekę w naszym mieście. Należy wziąć pod uwagę fakt, że ceny leków są jeszcze bardziej zróżnicowane niż ceny żywności, a ponadto pamiętajmy, że niemal wszystkie antybiotyki mają swe tańsze zamienniki.
Ubrania i relaks to tylko znikoma część naszych miesięcznych wydatków, a ograniczymy je jeszcze bardziej, jeśli nawet od czasu do czasu zdecydujemy się na zakupy w second handach. Nierzadko znajdziemy tam ubrania nowe, bardzo dobre jakościowo i modne.Wypady do kina czy na kawę to przyjemności, których nie może zabraknąć w naszym kalendarzu, jednak i w tym przypadku możemy ograniczyć wydatki śledząc promocje w kinach, korzystając z kart lojalnościowych czy wybierając dni, w których możemy kupić dwa bilety w cenie jednego.Z powyższych rozważań wynika wprost, że wydatki da się ograniczyć bez wielkiego uszczerbku dla komfortu życia, wystarczy tylko mądrze zaplanować comiesięczny budżet domowy i zrezygnować z kilku pozornych wygód (jak na przykład dojeżdżanie do pracy własnym autem) oraz wyrobić w sobie odpowiednie nawyki.