Powrót

Nie mam pieniędzy, co dalej?

28.12.2021
Nie mam pieniędzy, co dalej?
Autor
Anna Dobrzanska

Zaparz sobie kawę i usiądź wygodnie na kanapie. Najlepiej zrób to w jakiś weekendowy poranek, kiedy twój umysł będzie jeszcze świeży, wypoczęty i nieobciążony codziennymi troskami. Zastanów się, co jest przyczyną twojej niezadowalającej sytuacji finansowej i w jaki sposób możesz to zmienić.

Z pomocą może ci przyjść nasza infografika:

nie mam pieniędzy co dalej?
Nie mam pieniędzy - co dalej? Drzewo decyzyjne

Nie mam pieniędzy, bo za mało zarabiam

To najczęstszy powód złej sytuacji finansowej, jaki przychodzi nam do głowy. Czy w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem problemu będzie prośba o podwyżkę, poszukanie nowej pracy, a może w ogóle zmiana zawodu? Warto zacząć od przekonania się, czy rzeczywiście nasze wrażenie jest słuszne.

Porównaj swoje zarobki z innymi osobami na tym samym stanowisku

  • Sprawdź, ile zarabiają inne osoby pracujące w twoim zawodzie.
  • Porównaj też swoją pensję ze średnią krajową.

Takie informacje znajdziesz bez problemu w Internecie.

Z tych dwóch danych możesz wyciągnąć ważny wniosek:

  • być może mało zarabiasz, bo za krótko pracujesz w danym miejscu,
  • nie zdążyłeś się wykazać,
  • trafiłeś do firmy, która kiepsko płaci,
  • może też w twoim zawodzie nie ma szans na wyższe zarobki.

Nie mam pieniędzy, bo za dużo wydaję

Zwiększenie przychodów jest na pewno najlepszym sposobem na poprawienie swojej sytuacji finansowej. Może się jednak okazać, że nie w tym tkwi problem. Podwyższenie zarobków często bowiem pociąga za sobą tak zwaną inflację stylu życia. Ludzie, którzy wpadną w jej pułapkę, gdy tylko zwiększą swoje dochody, automatycznie zaczynają więcej wydawać. Mogą zbyt optymistycznie podchodzić do swojej podniesionej stopy życiowej i zacząć żyć ponad stan .Jeśli nie masz kontroli nad swoimi wydatkami, kolejne podwyżki nie rozwiążą problemu. Potrzeby wciąż będą rosły i nigdy nie będziesz miał poczucia, że zaspokajasz je wszystkie. Jak więc poskromić pułapkę, zwaną inflacją stylu życia, a jednocześnie móc cieszyć się zarobionymi pieniędzmi i korzystać z nich? Jednym ze sposobów jest prowadzenie budżetu domowego.

Na nic mnie nie stać w porównaniu z innymi

Inny sposób na pokonanie frustracji to ustalenie własnych priorytetów. To skuteczne zwłaszcza w przypadku, gdy twoje rozżalenie wynika z porównywania się z innymi, którzy zarabiają mniej więcej podobnie. Dlaczego w takim razie wydaje się, że stać ich na więcej? To proste – mają inne priorytety. Może jeżdżą na zagraniczne wycieczki, ale za to nie inwestują w urządzanie mieszkania. A może mają piękne domy, ale oszczędzają na zdrowiu i przyjemnościach? Nawet jeśli wydaje ci się, że inni mają wszystko, pamiętaj, że nikt nie chwali się wszem i wobec problemami i ciemnymi stronami życia, a każdy sukces ma swoją cenę. Dlatego warto ustalić sobie własne priorytety, na których nie chcemy oszczędzać. To cenna umiejętność – poprzestać na skromnym poziomie w niektórych dziedzinach życia po to, żeby w innych, tych, na których najbardziej nam zależy, pozwolić sobie na realizację marzeń. Ważne, by trzymać się swoich priorytetów i przypominać sobie o nich zawsze, gdy zaczyna dopadać cię myśl: „na nic mnie nie stać”.

Nie bądź dla siebie zbyt surowy

Bywa też tak, że wypadamy gorzej w porównaniu z innymi, bo znajdujemy się w specyficznej sytuacji życiowej:

  • dopiero zaczynamy karierę zawodową,
  • mamy na utrzymaniu rodzinę,
  • spłacamy duży kredyt,
  • dopadły nas kłopoty,
  • choroba albo inne nieszczęście.

Zamiast frustrować się brakiem pieniędzy, warto szukać przyczyn takiej sytuacji i jej możliwych rozwiązań. Nie wszystkie problemy jednak da się rozwiązać. Czasem potrzebna jest cierpliwość, która pomoże przeczekać trudny czas. Ważne, żeby nie skupiać swojej energii na rozdrapywaniu ran, ale na mierzeniu się z wyzwaniami i cieszeniu się życiem – mimo wszystko.

No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 23.09.2024 r r.

CHCĘ POŻYCZKĘ