Nie wiesz, jak wygląda dziedziczenie, gdy zmarły nie pozostawił po sobie testamentu ani żadnej innej formy rozporządzania spadkiem lub zapisał bliskim tylko część swojego dobytku? Chciałbyś się upewnić, kto ma największe prawo do majątku i w jakiej kolejności się go dziedziczy? Sprawdź, na czym polega dziedziczenie ustawowe.
Z artykułudowiesz się:
Dziedziczenieustawowe to najczęstszy sposób dziedziczenia w Polsce. Reguluje je kodeks cywilny.Procedura zachodzi, jeśli:
Zgodnie z kodeksem cywilnym, z ustawy można dziedziczyć cały spadek lub jego fragment. Jeśli zmarły nie rozdysponował w testamencie wszystkich dóbr należących do jego majątku, część, która nie zostanie przekazana wyznaczonym spadkobiercom, będzie podlegać podziałowi między rodzinę spadkodawcy, zgodnie z kolejnością dziedziczenia ustawowego.
Przepisy kodeksu cywilnego (art. 931-935) dzielą spadkobierców ustawowych na następujące grupy:
Są oni powołani do dziedziczenia wpierwszej kolejności. Spadek po zmarłymw tym przypadku obejmuje połowę majątku wspólnego małżonków i majątek osobistyspadkodawcy, chyba że w małżeństwie była rozdzielność majątkowa, wtedyprzedmiotem dziedziczenia jest po prostu odrębny majątek zmarłego.
Dzieci(także te adoptowane i spoza związków małżeńskich) oraz mąż lub żona na ogółdziedziczą w równych częściach. Jednak w przypadku licznego potomstwa (powyżej4) prawo chroni małżonka. Kodeks cywilny określa, że nie może on otrzymać mniejniż ¼ całości spadku. W takich przypadkach mąż lub żona otrzymuje należny mufragment spadku, a pozostały majątek po zmarłym jest dzielony po równo międzydzieci.
Kiedyspadkodawca nie ma potomstwa, prawa do majątku po nim należą się jego mężowilub żonie i rodzicom. Małżonkowi zawsze przypada połowa spadku. Rodzicezmarłego dzielą drugą połowę między siebie (czyli każdy z nich otrzymuje ¼majątku po zmarłym dziecku).
Jeśli oboje rodzice spadkodawcy nie żyją (ewentualnie zrzekli się prawa spadku), mąż lub żona zmarłego dziedziczy 1/2 spadku. Druga połowa jest dzielona po równo między jego braci i siostry.
Dziadkowie dziedziczą w przypadku, gdy rodzice zmarłego już nie żyją i nie miał on ani małżonka, ani rodzeństwa. Ewentualnie, gdy bracia i siostry nie dożyli postępowania spadkowego i nie pozostawili po sobie żadnych zstępnych, lub gdy wszyscy oni zrzekli się prawa do majątku np. z powodu zadłużenia. W takim przypadku każdy z żyjących dziadków zmarłego dziedziczy spadek w częściach równych.
Pasierbowie to dzieci małżonkaspadkodawcy z innych związków (także pozamałżeńskich). Prawo do dziedziczenia zustawy przyznano im stosunkowo niedawno. Dziedziczą oni wyłącznie, gdy nie majuż innych krewnych uprawnionych do majątku po zmarłym (lub wszyscy oni zrzeklisię spadku).
W przypadku braku jakichkolwiek spadkobierców z pozostałych grup (lub ich zrzeczenia się praw do spadku), majątek przypada gminie, w której mieściło się ostatnie miejsce zamieszkania zmarłego. Jeżeli nie da się ustalić takiego miejsca na terenie Rzeczypospolitej Polskiej lub zmarły przed śmiercią mieszkał za granicą, spadek trafia do Skarbu Państwa.
Po rozwodzie były małżonek zostajecałkowicie wyłączony z dziedziczenia ustawowego.
Separacja prawna (orzeczona sądownie) sprawia, że nie możemy dziedziczyć z ustawy. Nie wyłącza jednak z prawa do dziedziczenia testamentowego.
Osoby żyjące w konkubinacie nie są objęte dziedziczeniem ustawowym. Związki nieformalne z punktu widzenia prawa nie dają żadnego prawa do dziedziczenia po sobie. Po unieważnieniu małżeństwa (zapadnięciu wyroku sądowego w tej sprawie), wyłączony małżonek także nie ma prawa do spadku z ustawy. Dopuszczalne jest unieważnienie małżeństwa i wyłączenie go z dziedziczenia ustawowego, nawet jeśli do śmierci spadkodawcy doszło w trakcie postępowania sądowego.