Czy przebywanie na zwolnieniu lekarskim wpływa na wysokość pensji? Ile może trwać L4, aby pobierać za nie wynagrodzenie lub zasiłek? Kiedy należy je przedstawić pracodawcy, aby nie stracić części pieniędzy? Dowiedz się, jakie zasady obowiązują podczas L4.
Z artykułudowiesz się:
Wynagrodzenie i zasiłek chorobowy to świadczenia dla pracownika, który:
Wynagrodzenie chorobowe jest wypłacane za pierwsze 33 dni L4 w danym roku. Wyjątkiem są osoby po 50. roku życia, które otrzymują je przez pierwsze 14 dni. Okresy niedyspozycji nie muszą łącznie obejmować tego czasu, ale sumują się. Koszty w tym wypadku pokrywa pracodawca. Po przekroczeniu 33 lub 14 dni zwolnienia chorobowego otrzymujemy prawo do zasiłku chorobowego, który wypłaca ZUS. Przysługuje on przez 182 dni. Wyjątkiem jest zwolnienie chorobowe w trakcie ciąży lub z powodu zachorowania na chorobę zakaźną, której okres wylęgania lub pojawienia się objawów to 14 dni (np. gruźlica). W tych przypadkach okres wypłacania zasiłku to 270 dni.
Do niedawna po otrzymaniu zwolnienia od lekarza mieliśmy obowiązek powiadomić naszego pracodawcę o niedyspozycji i nieobecności w pracy. L4 należało dostarczyć w ciągu 7 dni. Nawet jeśli nie trzeba było robić tego osobiście, wiązało się to z utrudnieniami dla chorego.
Od 1 grudnia 2018 r. obowiązek przekazania zwolnienia został przeniesiony z pracownika na lekarza. Lekarz wystawia zwolnienie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Z kolei ZUS przesyła niezwłocznie e-zwolnienie do pracodawcy. Warto pamiętać: dostarczenie e-zwolnienia nie zwalnia pracownika z obowiązku poinformowania pracodawcy o nieobecności w pracy i przewidywanym okresie niezdolności do pełnienia swoich obowiązków.
Przez 33 dni (lub 14 dni, jeśli ukończyliśmy 50. rok życia) pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie chorobowe w następującej wysokości:
Prawo do zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS otrzymujemy od 34. dnia choroby (lub 15. dnia, jeśli przekroczyliśmy 50. rok życia). Kwota, którą otrzymamy, wyniesie:
Warto pamiętać: Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (pomniejszona o składki na ubezpieczenie społeczne). Chodzi o średnią z realnych zarobków, a więc przy jej wyliczaniu uwzględniamy również premie, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe czy pracę w nocy. Jednak jeśli między jednym a drugim okresem pobierania zasiłku minęło mniej niż 3 miesiące, wysokość podstawy wymiaru zasiłku nie jest przeliczana na nowo.
Ponadto przysługuje nam prawo do zasiłku opiekuńczego w wysokości 80% wynagrodzenia, jeśli opiekujemy się chorym dzieckiem bądź innym członkiem rodziny. W tego świadczenia możemy skorzystać w sytuacji, gdy sprawujemy opiekę nad:
Zasiłek opiekuńczy przysługuje nam nie dłużej niż:
Warto pamiętać: podobnie jak przy zasiłku chorobowym – wynagrodzenie, które jest podstawą dla obliczania zasiłku opiekuńczego, to średnia pensja z ostatnich 12 miesięcy (pomniejszona o składki na ubezpieczenie społeczne). Chodzi o średnią z realnych zarobków, a więc przy jej wyliczaniu uwzględniamy również premie, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe czy pracę w nocy. Jednak jeśli między jednym a drugim okresem pobierania zasiłku minęło mniej niż 3 miesiące, wysokość podstawy wymiaru zasiłku nie jest przeliczana na nowo.
Obecnie możliwość wnioskowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy związany z koronowirusem ustała, jednakże niewykluczone, że w przypadku zaostrzenia się sytuacji epidemicznej w kraju może zostać ona przywrócona.
Przypominamy podstawowe założenia przyznawania tego nadzwyczajnego zasiłku.
Od 8 marca 2020 obowiązywały specjalne przepisy [2], które dawały możliwość skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu zamknięcia placówek edukacyjnych. Przysługiwał on rodzicom i opiekunom, który mieli pod opieką dziecko poniżej 8. roku życia i byli objęci ubezpieczeniem chorobowym. Jego wysokość wyliczana była na tych samych zasadach, co w przypadku zwykłego zasiłku opiekuńczego – 80% wysokości podstawy wymiaru zasiłku. Aby skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, należało o tym poinformować naszego pracodawcę, zleceniodawcę lub bezpośrednio ZUS – w przypadku działalności pozarolniczej.
26 marca 2020 [3] rozszerzono uprawnienia do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z COVID-19, również na rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Świadczenie to mogły otrzymać osoby ubezpieczone, sprawujące opiekę nad dziećmi:
Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego było dotychczas wznawiane w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej i związanej z nią konieczności zamykania placówek edukacyjnych.
Pierwszy okres wznowienia zasiłków przypadał na czas rozpoczęcia roku szkolnego i trwał do 20 września 2020[4]. Możliwość ubiegania się o zasiłek została przywrócona tym osobom, którzy ze względu na zamknięcie placówek nie mogły w nich pozostawiać swoich dzieci. Podobna sytuacja miała miejsce w okresie 9-29 listopada 2020[5].
Pod koniec roku ze względu na zamknięcie wszystkich placówek edukacyjnych, zasiłek był dostępny dla wszystkich uprawnionych do jego pobierania – okres jego wypłacania wydłużono do 17 stycznia[6].
Kobiety w ciąży znajdują się w Polsce pod szczególną opieką prawną. Przekłada się to również na przepisy prawa pracy.
zy mamy prawo do świadczenia, jeśli zostaniemy zwolnieni lub odejdziemy z pracy? Może nam zostać wypłacony zasiłek chorobowy, jeśli spełnimy kilka warunków:
Jeśli nasz stan zdrowia pogorszył się jeszcze wtedy, kiedy pracowaliśmy, koszty ponosi pracodawca, a po ustaniu stosunku pracy obowiązek ten przejmuje ZUS.
--
Źródła:
[1] www.zus.pl
[2] www.zus.pl
[3] www.gov.pl
[4] www.gov.pl
[5] www.gov.p
[6] www.gov.pl