Zmiana czasu odbywa się zawsze według tej samej zasady – w ostatni weekend marca i w ostatni weekend października. W ostatnią niedzielę marca (a dokładniej – w nocy z soboty na niedzielę) zmieniamy czas z zimowego na letni, a w ostatnią niedzielę października – z letniego na zimowy.
W 2019 roku przesuwamy zegarki o godzinę do przodu w niedzielę 31 marca (z godziny 2 na 3), a cofamy – w niedzielę 27 października (z godziny 3 na 2).
Unia Europejska zapowiada likwidację zwyczaju zmiany czasu. Prace Komisji Europejskiej zmierzają do tego, by zmiana czasu nastąpiła po raz ostatni w 2021 roku, w marcu lub w październiku – w zależności od tego, czy dany kraj wybrałby czas letni, czy zimowy.
Zmiana czasu z zimowego na letni to praktyka, która – dosłownie i w przenośni – spędza sen z powiek mieszkańcom ponad 30% państw na świecie. Pomysł przesuwania wskazówek zegara dwa razy do roku powstał, by jak najwięcej rzeczy można było zrobić, kiedy na zewnątrz jest jasno. Czasem pierwotnym jest bowiem czas zimowy, w którym zmrok zapada o godzinę wcześniej.Zwolennicy przestawiania zegarków forsują pogląd, że na zmianie czasu można oszczędzić. Przesuwanie wskazówek zegara ma tak organizować dzień, aby jak najwięcej aktywności było wykonywanych, gdy na dworze jest widno. Więcej światła na zewnątrz to brak konieczności korzystania z oświetlenia w pomieszczeniach, a więc mniej zużywanej energii. Czy to prawda?W praktyce jeśli w ciepłe dni w miejscu pracy używamy klimatyzatorów, oszczędność jest jedynie pozorna. Taki sprzęt może pobierać trzykrotnie więcej prądu niż żarówka. A co z wydatkami na paliwo do samochodu, z którego częściej korzystamy, kiedy dzień wydaje się dłuższy? Naukowcy z Université Libre w Brukseli potwierdzili, że zmiana czasu wpływa na zwiększenie zużycia paliwa i wieczorny ruch uliczny.
Zdarza się, że po zmianie czasu godziny wyświetlane na dwóch urządzeniach mogą różnić się od siebie. Które z nich pokazuje właściwy czas? Jeśli chodzi o telefon, niektóre modele same aktualizują go w oparciu o ustawienia regionalne (czyli język i lokalizację) lub odbywa się to w ramach sieci komórkowej. Potrzebujesz mieć pewność, że ustawiony w telefonie budzik zadzwoni o odpowiedniej godzinie? Sprawdź w ustawieniach, czy jest włączona funkcja automatycznego dostosowania czasu. To może być na przykład, w zależności od modelu telefonu i systemu operacyjnego, opcja „użyj czasu podanego przez sieć” lub „ustaw czas automatycznie”. W komputerach i laptopach czas powinien przestawić się samoistnie, ale żeby mieć gwarancję, że tak się stanie, warto poszukać w ustawieniach czasu i daty funkcji „automatycznie ustaw zegar na czas letni lub zimowy” lub podobnej.A co z zegarami z tarczą? Nigdy nie pamiętasz, w którą stronę przestawić wskazówki? Oto kilka sprytnych trików, które mają swoje źródła w różnych językach.
Kiedy zmienia się czas z zimowego na letni, osoby zatrudnione na nocną zmianę pracują o godzinę krócej. Czy muszą liczyć się z niższym wynagrodzeniem? Kodeks pracy mówi, że w takiej sytuacji należy im się wypłata za nieprzepracowaną godzinę, ale bez dodatku nocnego. Przepisy te nie są jednak klarowne i od pracodawcy zależy, czy wypłaci 100% wynagrodzenia za brakującą godzinę, czy potraktuje ją jako przestój w pracy. Ta możliwość oznacza płacę w wysokości 60% wynagrodzenia.
Zakupy online, przelewy bankowe, a także wypłaty z bankomatu czy płacenie kartą – w noc zmiany czasu te operacje mogą okazać się niemożliwe. Powszechną praktyką w bankach jest przerwa we wszelkiego rodzaju usługach, która może potrwać od wieczora dzień wcześniej do godzin porannych. Szczegółowych informacji należy szukać na stronach internetowych banków. Niektóre z nich przypominają o tym SMS-em lub e-mailem. Warto tę przerwę wziąć pod uwagę, jeśli w noc zmiany czasu czeka nas wyjście lub wyjazd.