Kto z nas nie obiecywał sobie po wielokroć, że „od jutra przechodzi na dietę”? Wszyscy, którym zależy na zrzuceniu nadprogramowych kilogramów, popełniają zazwyczaj te same błędy, które skutecznie oddalają ich od upragnionego celu. Zmiana żywienia jest bardzo dużym wyzwaniem nie tylko dla naszego ciała, ale i psychiki, więc powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować - w przeciwnym razie bardzo szybko stracimy zapał i wrócimy do starych nawyków dodających nam nowych kilogramów.
Jak zacząć odchudzanie i czego nie robić na tym etapie
- Niestety, same chęci do przejścia na dietę nie są wystarczające, aby osiągnąć wymarzony cel, a zacząć należy zawsze od przygotowania planu naszej diety. Najlepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku wizyta u profesjonalnego dietetyka i rozpisanie planu odchudzania przeznaczonego tylko dla nas - wbrew rozmaitym obiegowym opiniom oraz reklamom nie wystarczy zaopatrzyć się w książki ze 101 dietami ani ściągnąć z Internetu „niezawodne” porady dietetyczne przygotowane na przykład przez rozmaitych celebrytów.
- Każdy z nas potrzebuje indywidualnie dobranej diety, odpowiedniej do nawyków żywieniowych, preferencji i stylu życia, czyli potrzeb naszego organizmu. Nie warto katować swojego ciała głodówkami, które poleciła ciocia czy koleżanka z pracy, miejmy też świadomość, że chwilowy gwałtowny spadek masy ciała może spowodować ogromne spustoszenie w naszym organizmie (a nie wszystkie organy wewnętrzne się regenerują!) i szybko przynieść efekt jojo.
- Z perspektywy naszego organizmu i osiągniętego w wyniku prawidłowo dobranej i zaplanowanej diety dobrego samopoczucia to świetna inwestycja. Nie oczekujmy jednak, że dzięki diecie zrzucimy całą nadwagę w tydzień - nadprogramowe kilogramy zbieraliśmy przecież przez dłuższy czas, dlatego ich pozbycie się powinno być również odpowiednio rozłożone w czasie.
- Warto zaznaczyć, że jednym z podstawowych błędów podczas odchudzania jest wyznaczanie sobie nierealnych celów w rodzaju, chcę zrzucić 10 kilogramów w 2 tygodnie”. Nawet jeśli się to uda w wyniku jakiejś drakońskiej i wyniszczającej diety, to wkrótce to, co straciliśmy, wróci do nas – przeważnie z nawiązką.
- Podobnym błędem jest wiara w magiczną moc suplementów, po które tak chętnie sięgamy w nadziei na pozbycie się nadwagi bez żadnego wysiłku – powiedzmy sobie wprost: takie specyfiki nie istnieją. Nie zrzucimy nadwagi bez zmiany diety i regularnej aktywności fizycznej, nie wierzmy więc w żadne cudowne substancje, które odchudzą nas bez jakiegokolwiek wysiłku z naszej strony.
Czego nie robić w czasie odchudzania - podstawowe błędy
- Jeśli już dostaliśmy plan naszej diety i zaczęliśmy stosować nowe zasady odżywiania, nadszedł czas na walkę z naszymi nawykami i psychiką. Najczęstszym błędem na tym etapie odchudzania się jest podjadanie między posiłkami. Kawałek czekolady, ciasteczko czy inne przekąski – wszystkie te drobiazgi potrafimy bardzo szybko usprawiedliwić tłumacząc sobie, że przecież nie mają wpływu na naszą dietę. Wprost przeciwnie – mają i to ogromny.
- Dieta wymaga żelaznej konsekwencji, dlatego nie możemy iść na żadne ustępstwa i kompromisy, ponieważ mogą one doprowadzić do rezygnacji z naszych założeń dietetycznych. Jeśli czujemy nieodpartą potrzebę przekąszenia czegoś między wyznaczonymi posiłkami, zjedzmy owoce, warzywa bądź ziarna, ale zawsze w niewielkich ilościach. Zanim jednak sięgniemy po tego rodzaju przekąski, spróbujmy po prostu wypić szklankę wody - może się okazać, że zagłuszy ona naszą chwilową potrzebę podjadania i pomoże dotrwać do kolejnego posiłku.
- Posiłki powinny być spożywane regularnie, dzięki czemu nasz organizm z czasem przestanie domagać się przekąsek, ponieważ będzie wiedział, że o określonej porze dostarczymy kolejną porcję kalorii w postaci normalnego posiłku. Nie przesadzajmy jednak z ilością płynów spożywanych między posiłkami: zagłuszanie głodu słodkimi sokami czy innymi słodzonymi napojami może przynieść dużo dodatkowych kalorii, które tak bardzo chcieliśmy zredukować poprzez dietę. Do picia najlepsza jest zwykła woda lub niesłodzona herbata (doskonałym wyborem będzie zielona).
- Prawidłowe odżywianie się to jednak nie wszystko: największym błędem podczas stosowania diety jest brak aktywności fizycznej. Sama zmiana nawyków żywieniowych nie przyniesie nam tak dobrych rezultatów, jak połączenie odpowiedniego odżywiania z ruchem i aktywnością fizyczną. Dzięki temu nie tylko szybciej pozbędziemy się zbędnych kilogramów, ale również poprawimy swą kondycję i wydolność, co z kolei ma zbawienny wpływ na nasze ogólne samopoczucie, daje więcej energii i zapału do kontynuowania diety, bądź (co jest bardziej wskazane) zmiany nawyków żywieniowych na stałe.
Jak nie kończyć odchudzania
Niestety, wiele osób po zrzuceniu nadwagi wraca do dawnych przyzwyczajeń kulinarnych, a to jest prosta droga do znienawidzonego przez wszystkich odchudzających się efektu jojo. Pamiętajmy więc, że odpowiednie odżywanie się i więcej ruchu to klucz do naszego sukcesu - wtedy waga przestanie być naszym wrogiem, ciało nabierze jędrności, a cera będzie promienieć. Dla takich rezultatów warto przetrwać wszystkie trudne chwile podczas diety.