Powrót

Ile kosztuje choinka? Jaką choinkę wybrać na święta?

14.12.2022
Ile kosztuje choinka? Jaką choinkę wybrać na święta?
Autor
Anna Dobrzanska

Choinka to jeden z niekwestionowanych świątecznych symboli. Bez niej większość z nas nie wyobraża sobie bożonarodzeniowej atmosfery , bo to właśnie ona wprowadza do domu niepowtarzalny nastrój, który może trwać nawet kilka tygodni. Jak wybrać idealną choinkę świąteczną i czym się kierować dokonując zakupu?

Jaka choinka na święta? Czym się kierować przy wyborze?

Wybór choinki na święta nie powinien stanowić większego dylematu, jeśli przed zakupem zastanowimy się nad kilkoma istotnymi kwestiami:

  • Rozmiar drzewka

Z pozoru błaha kwestia zyskuje ogromne znaczenie, w zależności od tego, czy mieszkamy w dużym domu czy małym mieszkaniu. Jasne jest, że im większą przestrzenią dysponujemy, tym większą choinkę będziemy wstanie wstawić do pomieszczenia. Warto pomyśleć na duży drzewkiem, nie tylko ze względów praktycznych, ale przede wszystkim dekoracyjnych – w dużym pomieszczeniu drzewko w większym rozmiarze będzie prezentować się dostojnie i nie umknie niczyjej uwadze.

Jeśli jednak wolna przestrzeń jest mocno ograniczona warto rozważyć mniejsze choinki. Świetną alternatywą będą drzewka w doniczkach, które możemy postawić na podwyższeniu, stoliku lub szafce – choinka nie zajmie wiele miejsca, a będzie widocznym świątecznym akcentem dla domowników i gości.

  • Gatunek:  żywotność i zapach

Każdy marzy o tym, by święta trwały jak najdłużej – w związku z tym szukając choinki powinniśmy wziąć pod uwagę żywotność drzewka. Szczególnie w kontekście choinek ciętych warto dowiedzieć się, ile takie drzewko wytrzyma w warunkach domowych, czy igły opadną czy pozostaną ususzone na gałęziach, który gatunek wytwarza najwięcej naturalnego zapachu – dzięki temu zapewnimy sobie świąteczną atmosferę na nieco dłużej.

  • Budżet

Rozpiętość cenowa choinek jest bardzo duża – wszystko zależy od miejsca zakupu, gatunku drzewa, a także…dnia zakupu. Tańsze będą drzewka w marketach i kupione bezpośrednio w nadleśnictwie, droższe od lokalnych sprzedawców i w prywatnych punktach sprzedaży. Cena będzie się tez zmieniać ze względu na gatunek – tańsze będzie klasyczny świerk, nieco więcej zapłacimy za jodłę kaukaską.

Jeśli choinkę będziemy chcieli kupić tuż przed Wigilią możemy się spodziewać dużo niższych cen – zarówno sklepom wielkopowierzchniowym, jak i lokalnym sprzedawcom zależy na sprzedaży już ściętych drzewek, dlatego są skłonni mocno obniżyć ceny, aby tylko zachęcić klientów do zakupu.

  • Ekologia

W dobie kryzysu ekologicznego warto zwrócić uwagę na rozwiązania wspierające środowisko, również w okresie świątecznym. Jeśli mamy taką możliwość, wato pomyśleć nad zakupem choinki w doniczce, która później, zamiast trafić na śmietnik, może znaleźć drugie życie w przydomowym ogródku. Jeśli jednak ogranicza nas miejsce, w którym mieszkamy, warto pamiętać, że najlepszym wyborem jest choinka żywa (nawet, jeśli cięta) – jest ona przyjazna środowisku, pochłania CO2 z powietrza i jest biodegradowalna. Jeśli chcemy zapobiegać masowej wycince drzew warto kupić choinkę bezpośrednio w szkółce lub nadleśnictwie – taka forma zakupu pozwala na wybór konkretnego drzewka spośród wszystkich rosnących.

Choinka żywa czy sztuczna – jaką wybrać?

Mimo dużej popularności choinek żywych, nadal wiele osób decyduje się na zakup sztucznego drzewka. Najczęściej wybór ten podyktowany jest względami praktycznymi – choinka sztuczna to jednorazowa inwestycja na lata, co więcej nie gubi igieł, nie usycha i może zdobić dom tak długo, jak tylko chcemy. Niektórzy doceniają jej idealny kształt, możliwość wyboru koloru drzewka oraz fakt, że nie wytwarza żywicy, która zbiera kurz i nie posiada ostrych igieł, dzięki czemu  jest bezpieczna nawet dla ubierających ją dzieci. Za sztuczną choinką przemawia również fakt, że można z niej korzystać przez kilka lat z rzędu. Mimo powyższego warto pamiętać, że jest ona wyprodukowana ze sztucznych materiałów.

Żywe choinki są natomiast wyborem dużo bardziej przyjaznym dla środowiska – wiele osób może oczywiście zarzucić, że ich zakup wspiera nadmierną wycinkę lasów, ale warto przy tym pamiętać, że większość drzewek pochodzi ze specjalnie stworzonych do tego celu hodowli i szkółek. Co więcej można kupić choinkę ciętą lub w doniczce, która nada się do ponownego zasadzenia.

Warto wspomnieć, że w przeciwieństwie do sztucznego drzewka, nie wybierzemy kształtu czy koloru (oprócz naturalnych), ale będziemy mieć pewność, że nasza choinka jest jedyna w swoim rodzaju i nawet jeśli po czasie zgubi igły to przez kilka dni lub tygodni zapewni niesamowity leśny zapach w naszym domu, którego nie wytworzy nawet najdroższe sztuczne drzewko.

Jaka choinka na święta - infografika - wyniki ankiet Norstat na zlecenie vivus.pl
Jaka choinka na święta? Dane pochodzą z badania Norstat na zlecenie vivus.pl

Choinka w doniczce – kiedy warto wybrać tę opcję?

Żywa choinka w doniczce to doskonały wybór przede wszystkim dla osób, które mieszkają w domu i mają własny ogród lub są właścicielami działki. Największą zaletą drzewka w doniczce jest fakt, że zachowuje ono swoje korzenie i może być ponownie zasadzone. Jeśli zatem dysponujemy terenem pod rozsad takiego drzewka powinniśmy wykorzystać ten fakt i wspierać ekologiczne rozwiązania.

Opcja ta jest również jak najbardziej możliwa do zrealizowania przez osoby, które mieszkają w blokach – choinki w doniczce można oddać do specjalnego punktu, znajomym lub zasadzić ponownie w lesie – możliwości jest wiele. Co więcej zakup choinki doniczkowej to też sporo zalet praktycznych – nie musimy kupować żadnych dodatkowych stojaków – drzewko wystarczy ustawić na podstawce i regularnie podlewać, aby maksymalnie przedłużyć jego żywotność i umożliwić późniejszy wzrost już w naturalnym środowisku.

Ekologiczna choinka – czyli jaka?

Jeśli dotychczas komuś wydawało się, że najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest zakup sztucznej choinki, to niestety był w błędzie. Większość sztucznych drzewek produkowanych jest z  plastiku i innych produktów ropopochodnych, które mają nie tylko szkodliwy wpływ na środowisko, ale również na zdrowie człowieka.

Inaczej jest w przypadku żywych choinek – naturalny materiał zawsze ulegnie rozkładowi, bez szkodliwego wpływu na środowisko. Istnieje również wiele możliwości na utylizację drzewek (jeśli kupujemy ściętą choinkę)– można oddać ją w specjalnym punkcie, w którym zostanie ona przetworzona na kompost lub zainteresować się organizowaną wywózką zużytych drzewek, która jest prowadzona przez miejskie oczyszczalnie.

Kupując żywą choinkę zwróćmy też uwagę czy są one oznaczone certyfikatami FSC lub PEFC – takie certyfikaty dają pewność, że choinki urosły zgodnie z zasadami zrównoważonej gospodarki leśnej.

Równie ekologicznym rozwiązaniem będzie zakup choinki doniczkowej i późniejsze jej zasadzenie – na działce, w przydomowym ogródku lubw lesie. W większych miastach działają również wypożyczalnie drzewek świątecznych.

Wypożyczalnia choinek – na czym polega?


Coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się również opcja wypożyczenia żywego drzewka na okres świąteczny. Na razie wypożyczalnie są zlokalizowane głównie w większych miastach i ich okolicach, ale sieć usługodawców oferujących taki rodzaj usługi rośnie z roku na rok.

Aby wypożyczyć choinkę należy skontaktować się z firmą oferująca tego typu usługi w naszej okolicy. Kontakt najszybciej można znaleźć w Internecie, a zamówienie złożyć telefonicznie, przez stronę internetową lube-mailem. Istnieje również możliwość bezpośredniego wypożyczenia drzewka w punkcie.

Jedyne co trzeba zrobić to wybrać rodzaj i rozmiar drzewka oraz wskazać datę i adres doręczenia oraz odbioru. W każdej wypożyczalni znajdują się również instrukcje dotyczące m.in. przechowywania choinki w odpowiedniej temperaturze, częstotliwości podlewania etc. Zwykle punkty wypożyczające oferują również możliwość wypożyczenia ekologicznych ozdób na choinkę.

Jeśli chodzi o koszty takiego przedsięwzięcia to zwykle wypożyczenie to mniej więcej 75% wartości choinki. Pozostałe 25% jest pobierane jako kaucja zwrotna. Jeśli decydujemy się na opcję dostarczenia drzewka do domu, należy pamiętać o wliczeniu dodatkowej opłaty za przewóz, którą zwykle ustala usługodawca.

Ceny i rodzaje choinek

Na rynku mamy dostępne najróżniejsze rodzaje drzewek. Największa popularnością cieszą się drzewka iglaste – świerki i sosny. Cena takiego drzewka zależy przede wszystkim od rodzaju choinki (świerk pospolity, kłujący, srebrny, jodła kaukaska, pospolita) oraz jej rozmiaru – im wyższe drzewko tym wyższa cena. Stosunkowo droższe mogą się też okazać choinki doniczkowe.

Ceny choinek - ile kosztuje świerk, sosna, jodła i sztuczna choinka - infografika
Ile kosztuje choinka?

Ile kosztuje świerk cięty i w doniczce

Świerk jest najpopularniejszym drzewkiem świątecznym. Posiada gęsty, regularny pokrój i równomiernie rozłożone gałązki pokryte krótkimi, miękkimi igłami (ok. 3 cm). Z racji wiotkich pędów na świerku nie powinno się wieszać ciężkich, obciążających ozdób. Jego dużą zaletą jest  silna, żywiczna woń, która intensywnie otacza cały dom. Może występować jako klasyczny, zielony świerk pospolity lub świerk kłujący z charakterystycznymi stalowo-niebieskimi igłami. Wadą tego rodzaju choinki może być szybka utrata igieł.

Jeśli chodzi o ceny to świerk cięty kupimy już za ok. 80-120 zł w zależności od wielkości i rodzaju drzewka. Doniczkowa  wersja takiej choinki może być droższa, nawet do około 200 zł.

Ile kosztuje jodła cięta i w doniczce

Jodła również należy do popularnych świątecznych drzewek ozdobnych. W przeciwieństwie do świerku jest ona trwalsza – nie gubi igieł, zasychają one na gałęziach, dzięki czemu może dłużej cieszyć oczy domowników. Niestety nie roztacza również takiego intensywnego zapachu jak świerk. Jej igły są miękkie i giętkie, dzięki czemu nie kłują dłoni podczas ubierania drzewka.

Jeśli chodzi o ceny to jodły kaukaskie kupimy głównie w sklepach wielkopowierzchniowych – są to drzewka sprowadzane z Danii, nie rosną na terenie Polski. Ich cena waha się w granicach ok. 100-150 zł za cięte drzewko i ok. 80-200 zł za doniczkowe.

Ile kosztuje sosna cięta i w doniczce

Największym atutem sosny jest niska cena i żywiczny zapach igieł, które długo utrzymują się na gałązkach. Warto jednak pamiętać, że sosna ma dość rzadkie igły i lepiej sprawdza się jako element dekoracji bożonarodzeniowej niż autonomiczne drzewko świąteczne.

Cena żywej sosny ciętej waha się w granicach ok. 80-180 zł. Wersje doniczkowe będą droższe.

Ile kosztują choinki z tworzyw sztucznych

Sztuczne choinki są trwalsze, nie gubią igieł, można dopasować ich  kształt i kolor wedle swoich własnych preferencji. Jeśli chodzi jednak o cenę to są one relatywnie drogie (jednorazowy wydatek, ale na lata). Oczywiście wszystko zależy od materiału i jakości wykonania. Na rynku mamy dostępne:

  • Choinki z folii PCV

Wykonane z najpopularniejszego dostępnego na rynku materiału. Dzięki folii można zmieniać dowolnie kolor choinki. Wykonane są z nich zarówno tańsze, jak i droższe modele. Cena to ok. 200-500zł za drzewko – w zależności od wielkości i gęstości.

  • Choinki żyłkowe

Dużo cienkich i długich igieł, które sprawiają iż choinki żyłkowe są bardzo gęste. Niestety lata świetności mają już za sobą i są powoli wycofywane z rynku. Cena waha się od ok. 80-200 zł w zależności od rozmiaru i gęstości.

  • Choinki polietylenowe PE

Choinki, które najlepiej imitują żywe drzewka, dzięki czemu stanowią hit ostatnich lat. Zarówno gałęzie, jak i igły są sztucznie profilowane i zachowują swoją formę na długie lata. Są to zdecydowanie choinki premium, których ceny zaczynają się od ok. 500 zł.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 23.09.2024 r r.

CHCĘ POŻYCZKĘ