Powrót

Okres bezodsetkowy na karcie kredytowej - jak korzystać z kredytu bez odsetek?

3.9.2024
Okres bezodsetkowy na karcie kredytowej - jak korzystać z kredytu bez odsetek?
Autor

Karta kredytowa to użyteczny instrument finansowy, który daje możliwość pożyczenia pieniędzy na preferencyjnych warunkach. Wszystko za sprawą okresu bezodsetkowego. W artykule wyjaśnimy, czym jest w praktyce i jak maksymalnie wykorzystać jego potencjał.

Karta kredytowa jest rodzajem kredytu bankowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych kredytów gotówkowych wypłacanych na konto przybiera formę plastikowej karty z określonym przez bank limitem środków. Przy pomocy karty kredytowej możesz płacić za transakcje w stacjonarnych i internetowych sklepach, rezerwować bilety lotnicze czy noclegi w hotelach. Część kart umożliwia także wykonywanie przelewów i wypłaty pieniędzy z bankomatów. Obie operacje wiąże się jednak z reguły z dodatkowymi prowizjami.

Tani kredyt na karcie kredytowej: czy to możliwe?

Podobnie jak w przypadku innych produktów kredytowych, jednym z najważniejszych elementów warunkujących wybór karty kredytowej, są koszty. Każdy bank oferujący takie produkty ma obowiązek wskazania RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. RRSO precyzyjnie określa, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze w skali roku. Nie wszyscy wiedzą jednak, że jeśli spłacisz zadłużenie w trakcie trwania okresu bezodsetkowego, możesz uniknąć płatności odsetek. Czym jest w praktyce okres bezodsetkowy, ile wynosi i jak wykorzystać jego potencjał?

Czym jest okres bezodsetkowy na karcie kredytowej i ile wynosi?

Okres bezodsetkowy zwany także grace period to okres, w którym bank nie naliczy odsetek od transakcji wykonanych kartą.

Składa się on z dwóch elementów:

  1. okresu rozliczeniowego, który trwa 30 dni i kończy się zazwyczaj tego samego dnia miesiąca. Na koniec okresu rozliczeniowego dostaniesz od banku wyciąg z podsumowaniem dokonanych płatności i naliczonych opłat;
  2. czasu na spłatę zadłużenia, który wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu dniu.

Jeśli spłacisz zadłużenie w trakcie trwania całego okresu bezodsetkowego (okresu rozliczeniowego + czasu na spłatę zadłużenia), nie zapłacisz odsetek od wykorzystanych środków.

W zależności od banku okres bezodsetkowy trwa od 46 do 59 dni.

Spłata karty kredytowej: jak korzystać z okresu bezodsetkowego?

  • Jeśli nie korzystasz jeszcze z karty kredytowej, lecz zamierzasz dopiero złożyć wniosek o plastik, zanim to zrobisz, porównaj oferty poszczególnych banków. Długość okresu bezodsetkowego powinna być jednym z najważniejszych kryteriów wyboru. Im dłuższy okres bezodsetkowy, tym więcej czasu na spłatę karty na preferencyjnych warunkach.
  • Pamiętaj, że nie musisz spłacać całego zadłużenia na karcie jednorazowo. Aby zdążyć przed zakończeniem okresu bezodsetkowego, możesz zasilać rachunek karty drobnymi kwotami już w trakcie okresu rozliczeniowego.
  • Wiele banków nie uwzględnia w okresie bezodsetkowym transakcji gotówkowych. W praktyce oznacza to, że jeśli przy pomocy karty wypłacisz z bankomatu gotówkę, kredytodawca naliczy standardowe odsetki za wypłacone środki. Nawet jeśli zwrócisz pieniądze przed zakończeniem okresu bezodsetkowego. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, koniecznie o tym pamiętaj.

Kredyt na karcie bez odsetek a chwilówki z RRSO 0%

Jeśli sięgniesz po kartę kredytową i zwrócisz zadłużenie w trakcie trwania okresu bezodsetkowego, nie zapłacisz odsetek od pożyczonych środków. W zależności od warunków karty, bank może naliczyć jednak dodatkowe opłaty: za samo wydanie karty, miesięczną obsługę plastiku, wydanie papierowego wyciągu, za przelewy czy wypłaty pieniędzy z bankomatu. Kredyt na karcie kredytowej będzie się więc z reguły wiązał z dodatkowymi opłatami.

Jeśli chcesz pożyczyć pieniądze jak najtaniej, alternatywą dla karty kredytowej może być sięgnięcie po pożyczkę pozabankową z RRSO 0%. Jeśli zwrócisz pożyczone pieniądze w terminie, nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. Jeśli pożyczyłeś w firmie pożyczkowej 3000 zł, taką samą kwotę będziesz musiał oddać. Pożyczkę możesz otrzymać bez konieczności dostarczania dokumentów zarobkowych, a wszystkie niezbędne kroki łącznie z zawarciem umowy wykonasz szybko i wygodnie — przez Internet.

Duże znaczenie ma także dłuższy okres na spłatę zadłużenia bez kosztów. W Vivus.pl na spłatę pierwszej pożyczki online RRSO 0% będziesz miał aż 61 dni. Żadna karta kredytowa nie zapewnia obecnie tak długiego okresu bezodsetkowego.

No items found.

Nie tylko okres bezodsetkowy: jak korzystać z karty kredytowej odpowiedzialnie?

  • Ze względu na fakt, że karta kredytowa jest rodzajem kredytu, przed wydaniem decyzji o jej przyznaniu, bank zbada Twoją zdolność do spłaty. Aby mógł to zrobić, będziesz musiał dostarczyć kredytodawcy niezbędne dokumenty. Może być to np. zaświadczenie o wysokości i źródle dochodów i/lub wyciągi z rachunku.
  • Jeśli spłacisz zadłużenie na karcie kredytowej w trakcie trwania okresu bezodsetkowego, nie zapłacisz odsetek. Pamiętaj jednak, że samo wydanie i obsługa karty mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami. Przed wyborem karty kredytowej zwróć więc uwagę nie tylko na długość okresu bezodsetkowego, ale również na dodatkowe opłaty. Znajdziesz je w udostępnionej przez kredytodawcę tabeli opłat i prowizji.
  • Nie finansuj kartą kredytową impulsywnych wydatków. Choć pożyczone od banku pieniądze (zwłaszcza w formie bezgotówkowej) wydaje się z reguły zdecydowanie lżejszą ręką niż samodzielnie zarobione, pamiętaj, że każdą wydaną przy pomocy karty złotówkę będziesz musiał zwrócić.
  • Jeśli nie jesteś w stanie spłacić zadłużenia w trakcie trwania okresu bezodsetkowego, upewnij się, że masz na koncie pieniądze na tzw. spłatę minimalną. Z reguły wynosi ona kilka procent kwoty długu. Jeśli wykonasz choćby spłatę minimalną, bank potraktuje ją jako terminową spłatę zobowiązania, a Twoja historia kredytowa w BIK-u nie ucierpi.
  • Jeśli odpowiedzialnie zarządzanie domowym budżetem nie jest Twoją silną stroną, przed złożeniem wniosku o kartę przemyśl wszystkie za i przeciw. Choć popularny plastik często jest niezwykle przydatny, może sprzyjać nadmiernemu zadłużaniu. Jeśli potrzebujesz środków na konkretny cel, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem może okazać się pożyczka pozabankowa.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 23.09.2024 r r.

CHCĘ POŻYCZKĘ