Zbyt pochopnie wziąłeś kredyt? Zmieniły ci się plany? A może zorientowałeś się, że otrzymana pożyczka jest niezgodna z warunkami zobowiązania, które znajdują się w umowie? Nie martw się, możesz odstąpić od umowy pożyczki. Kiedy jest to możliwe? Jak zrezygnować z pożyczki? Jakie są tego skutki?
Zgodnie z prawem zasadą jest, że każdy pożyczkobiorca decydującysię na kredyt konsumencki (do 255 550 zł alborównowartości tej kwoty w innej walucie) możeodstąpić od umowy pożyczkowej w ciągu 14dni od jej zawarcia. Tyle czasu ma na złożenie oświadczenia do banku lubfirmy, która udzieliła pożyczki. Klient nie musi podawać w nim żadnych przyczynswojego postępowania. Rezygnacja może być podyktowana nawet pochopnym podjęciemdecyzji o kredycie czy zmianą planów (np. dowiadujemy się, że jednak niedostaniemy urlopu, by pojechać na wycieczkę, na którą chcieliśmy wziąć kredyt,więc przestaje on być nam potrzebny).
Oczywiście 14 dni to minimalny okres na złożenie takiegooświadczenia (nie może być krótszy). Zdarza się, że banki i firmy pożyczkowe wydłużająswoim klientom czas na rezygnację. Wówczas dodatkowe informacje na ten tematznajdują się w umowie pożyczkowej. Zanim podpiszemy taki dokument, warto godokładnie przeczytać i upewnić się, jakie są ostateczne terminy.
By zrezygnować z umowy pożyczki, musimy wypełnić formularzodstąpienia od umowy. Jeśli umowa pożyczki nie zawiera wzoru takiegoformularza, to możemy przygotować dokument również samodzielnie. Pismo warto byzatytułować jako „Odstąpienie od umowy” i podać w nim:
Rezygnując z kredytu, zobowiązujemy się do zwrotu całej przelanej nam przez pożyczkodawcę kwoty w ciągu 30 dni od złożenia oświadczenia o odstąpieniu od pożyczki. Bank lub firma pożyczkowa nie może jednak obarczyć nas żadnymi kosztami manipulacyjnymi związanymi z rezygnacją ze zobowiązania.
Pożyczkę można też zareklamować z powodu niezgodności zumową. Jeśli otrzymaliśmy zobowiązanie na innych warunkach niż te, któreprzejęliśmy, możemy złożyć reklamację. Zgodnie z prawem może ona być złożonalistownie, drogą elektroniczną lub ustnie, jednak odpowiedź od banku czy firmypożyczkowej musi być nam dostarczona w formie pisemnej (elektronicznie tylkowtedy, jeśli wyrazimy na to zgodę).
Banki lub firmy pożyczkowe zwykle udostępniają gotowe wnioskireklamacyjne. Możemy jednak wypisać dokument także samodzielnie. Powinny się wnim znaleźć:
By rozpatrzono naszą reklamację, wniosek nie tylko musi zawierać wszystkie niezbędne informacje, ale również nie może być bezpodstawny. Upewnijmy się, czy nasze wątpliwości nie wynikają z nieznajomości umowy lub zbyt pobieżnego jej przeczytania. Pamiętajmy też, że musimy mieć dowody na to, że warunki, jakie przyjęliśmy, nie zgadzają się z otrzymanym zobowiązaniem (np. wykaz bankowy, że otrzymana kwota pożyczki jest mniejsza niż wnioskowana).
Rezygnacja z zakupu na raty również jest formą odstąpienia odumowy pożyczkowej. Osobę, która chce tego dokonać, obowiązuje 14-dniowy okresodwołania (liczony od momentu podpisania dokumentu). W przypadku złożeniawniosku o rezygnację ze spłaty ratalnej sklep może zażądać: