Internet już od wielu lat umożliwia zarabianie pieniędzy bez wychodzenia z domu. Oprócz możliwości stałej pracy zdalnej, istnieje mnóstwo sposobów na zarabianie przy pracach dorywczych. Jak mogą zarabiać w Internecie osoby w młodym wieku, a jak dorobić do pensji na etacie? Jakie są sposoby na zarabianie w Internecie i na co powinniśmy uważać?
Szukanie pracy w Internecie zależy głównie od tego, co właściwie chcielibyśmy robić. Na forach internetowych, portalach ogłoszeniowych i grupach w social mediach można znaleźć wiele ogłoszeń z ofertami pracy - np. z zakresu copywritingu. Można też samemu zaoferować swoje usługi i dać ogłoszenie o chęci udzielania korepetycji czy robienia tłumaczeń z języka obcego, albo poszukać klientów wystawiając swoje produkty na aukcjach czy sprzedając zdjęcia do użytku komercyjnego, czyli do baz, potocznie nazywanych stockami zdjęć.
PIerwszą umowę o dzieło może podpisać już trzynastolatek, a to oznacza, że zarabianie w Internecie przed uzyskaniem pełnoletności jest nie tylko realne, ale i legalne. Trzeba tylko pamiętać o założeniu konta bankowego, na które będą przesyłane zarobione pieniądze oraz zapewnieniu sobie sprzętu do pracy online (komputer/laptop z oprogramowaniem i stałym dostępem do sieci). Warto też poszerzyć wiedzę z zakresu podatków - te są odprowadzane od każdej umowy - niezależnie od wieku czy rodzaju zatrudnienia.
Jaki typ pracy można wykonywać przed ukończeniem 18 r.ż?:
Jeśli lubisz robić zdjęcia i chcesz rozwijać swój talent fotograficzny nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ten sposób również zarabiać. Możesz sprzedawać swoje zdjęcia na portalach internetowych specjalizujących się w skupowaniu obrazów lub tworzyć własne blogi i storny internetowe, aby promować swoje prace.
Chcąc nawiązać współpracę z profesjonalnymi stockami upewnij się, że zdjęcia są wysokiej jakości, odpowiednio oznaczone, przygotowane i opisane oraz posiadają prawa autorskie. Platformy te mają ściśle określone wymagania co do zdjęć - zapoznaj się z nimi oraz z zasadami rozliczenia. Wybierz najlepiej odpowiadającą Ci platformę i prześlij zdjęcia do akceptacji. Po zaakceptowaniu pamiętaj o ich stałym monitorowaniu - dzięki temu sprawdzasz ich popularność w serwisie raz ustalasz cenę sprzedaży dla każdego obrazu indywidualnie. Możesz też ustalić stawkę licencyjną dla grupy obrazów.
Możesz też promować swoje prace w formie portfolio na specjalnych platformach do tego przeznaczonych, aby budować rozpoznawalność lub promować swoje zdjęcia czy grafiki w innych kanałach, i tym samym podnieść ich wartość na stockach. To też dobra droga do stworzenia własnego kanału w sieci, w którym będziesz wykorzystywać swoje prace, które w dłuższej perspektywie czasu mogą przynieść ci dodatkowy dochód.
Copywriting, czyli szeroko pojęte tworzenie treści na storny internetowe, to jeden z bardziej popularnych sposobów na zarabianie w sieci. Jest to też opcja na stały dochód, bo najbardziej zaangażowani copywriterzy mogą wyciągnąć ze zleceń nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. Trzeba jednak pamiętać, że stawka za tekst zależy od klienta - zakresu tematycznego, rodzaju tekstu, stopnia trudności. W tej branży nie można zapominać o konkurencji - w związku z dużą ilością chętnych na zlecenia początkujący copywriterzy mogą liczyć na stawki od kilku do kilkunastu złotych za tekst.
Stawiający pierwsze kroki copywriterzy powinni zacząć od krótszych form, aby nabrać wprawy w pisaniu tekstów. Świetnie sprawdzą się oferty z pisaniem opisów produktów do sklepów internetowych czy krótkich tekstów na storny produktowe. Po takim wdrożeniu zdecydowanie łatwiej i szybciej jest wejść na wyższy i bardziej wymagający poziom - pisanie tekstów marketingowych dla marek czy tworzenie blogów dla firm.
Aukcje internetowe to jeden z wielu sposobów na zarabianie w sieci. To też możliwość oszczędzania na produktach - można bowiem dorabiać na sprzedaży rzeczy, których już nie potrzebujemy lub kupować taniej to, na czym chcemy zaoszczędzić. To też dobry sposób na początek własnej działalności i sprzedaż własnych produktów - Internet daje zdecydowanie większą możliwość dotarcia do potencjalnych klientów i mniejsze koszty początkowe dla małej działalności.
Aby zarabiać na sprzedaży produktów - zarówno tych używanych, jak i własnych, trzeba pamiętać, że sprzedaż online nijak się ma do sprzedaży stacjonarnej, podczas której klient ma możliwość dotknąć, zobaczyć produkt na żywo i zdecydować o zakupie. Aby działalność sprzedażowa online rzeczywiście przynosiła dochody trzeba odpowiednio opisywać produkty oraz zamieszczać dobrej jakości zdjęcia, możliwie dużo, aby dobrze zilustrować produkt. Tylko w ten sposób można zwiększyć szanse na to, że klient wybierze właśnie nasz produkt.
Aby dorobić do pracy etatowej ważne jest znalezienie takiego zajęcia online, które daje możliwość swobodnego zarządzania czasem. Jeśli na co dzień pracujesz na etacie i twoje godziny pracy są stałe, musisz znaleźć dodatkowe zajęcie, które będziesz mógł wykonywać po zakończeniu pracy, zazwyczaj w godzinach popołudniowych lub wieczornych.
Jeśli masz umiejętności, możesz spróbować udzielać korepetycji online - to dobry sposób na zarobek i możliwość ustalenia dogodnych godzin wykonywania pracy.To ty ustalasz zakres korepetycji oraz stawkę, więc wiesz ile potencjalnie zarobisz, jeśli znajdziesz odbiorcę swojego zlecenia. Korepetycje to też możliwość nawiązania dłuższej współpracy, a więc także możliwość dorabiania długoterminowego.
Jeśli chcesz pracę całkowicie online, bez kontaktu z drugą osobą i całkowicie nieograniczoną godzinowo możesz poszukać zleceń jako ankieter lub uczestnik badań fokusowych - w takiej pracy możesz brać zlecenia w miarę możliwości czasowych i nie wiązać się na dłużej. To wygodna praca dla tych, którzy szukają możliwości niewielkiego, dodatkowego zarobku, bez konieczności angażowania swoich środków czy posiadania specjalistycznej wiedzy lub umiejętności.
Ciekawym i pożytecznym zarazem pomysłem jest sprzedawanie niepotrzebnych już przedmiotów na portalach aukcyjnych - to nie tylko możliwość odzyskania części pieniędzy z produktu, ale też oszczędność dla domowego budżetu i stałe opróżnianie domowych schowków. Taki sposób na dorabianie zupełnie nie koliduje z pracą etatową i dosłownie każdy może rozważyć skorzystanie z takiego sposobu monetyzacji swoich działań w Internecie.
Jeśli masz jakąś pasję, tworzysz rękodzieło, możesz wystawiać je na platformach sprzedażowych i w taki sposób docierać do klientów oraz dorobić do domowego budżetu. Dzięki takiej opcji rozwijasz pasję, a przy okazji zarabiasz.
Dla miłośników gier komputerowych, ciekawą opcją na zarobek online może być zostanie testerem gier - firmy produkujące gry komputerowe często poszukują testerów, którzy pomogą w wykryciu błędów, ocenie rozgrywki i dostarczeniu informacji zwrotnych. Możesz zgłosić się jako tester gier i zarabiać na testowaniu nowych tytułów.
Nauka języków obcych online przeżywa swój renesans od czasów pandemii - w tym właśnie czasie powstały platformy, na których można oferować swoje usługi i zarabiać na udzielaniu np. lekcji konwersacji z języka obcego. Platformy te oferują też możliwość dostosowania grafiku lektora do jego możliwości czasowych - dzięki temu można pracować zarówno w ciągu dnia, jak i w godzinach popołudniowych i wieczornych, czy też podczas weekendów.
Klasycznie można też zarejestrować się na portalu z ogłoszeniami korepetytorów i tam umieścić swoje ogłoszenie - na tego typu portalach można oferować zajęcia językowe, ale również z innych przedmiotów szkolnych czy studenckich. Wystarczy umieścić opis, doświadczenie oraz stawkę i dostępność czasową - dzięki temu potencjalnemu klientowi będzie łatwiej wyfiltrować nasze usługi wśród wielu innych ogłoszeń.
Internet to też szerokie pole do zarabiania na tłumaczeniach. Istnieje mnóstwo firm i marek, które potrzebują tłumaczenia swojej strony internetowej na język obcy, stworzenia opisów produktu na dany rynek czy też prowadzenia komunikacji w języku obcym w kanałach social mediowych. NIektóre portale szukają też osób, które mogą pracować jako copywriterzy w języku obcym. Warto dodać, że stawki za copywriting obcojęzyczny są zdecydowanie wyższe, a konkurencja mniejsza, niż w przypadku klasycznych usług copywriterskich. Zleceń najlepiej szukać na grupach dedykowanych w social mediach oraz portalach z ogłoszeniami specjalizujących się w pozyskiwaniu osób tworzących treści digitalowe.
Internet to nieograniczone pole do zarobku - ale to ile i w jaki sposób zarobimy zależy od nas - naszej mobilności, kreatywności i zaangażowania. Warto zacząć od określenia swoich mocnych stron i potencjalnych możliwości zarobkowania - wtedy można z bliska przyjrzeć się ofertom - ich ilości, konkurencji, stawkom i dokładnie oszacować czy łatwo i szybko znajdziemy dla siebie zajęcie i jakiego rzędu dochody ono przyniesie.
Ważne jest też czy zależy nam na szybkim i jednorazowym zarobku, czy na budowaniu swojej marki i długoterminowym działaniu - tylko tak możemy dobrać właściwe ścieżki zarobku online.
Nie mniej ważną kwestią jest czas, jaki możemy przeznaczyć na pracę online - czy ma ona być naszym głównym źródłem utrzymania, czy tylko praca dodatkową, i ile dnia możemy poświęcić na daną pracę. Odpowiadając sobie na te kluczowe pytania łatwiej będzie znaleźć odpowiednie zajęcie w gąszczu najróżniejszych opcji.
Dochód z pracy w Internecie może być regularny, stały i w określonej kwocie lub nieregularny i niemierzalny. Wszystko zależy od tego, czy praca online jest naszą pracą etatową, z określonymi w umowie warunkami i pensją czy to tylko forma dodatkowego zarobku.
W przypadku niektórych zawodów całkowita praca zdalna jest możliwa, a stawki pozwalają na utrzymanie się z tych prac zakładając, że będą one jedynym źródłem dochodu. Począwszy od wspomnianego zawodu profesjonalnego copywritera po grafika czy korepetytora - każda z tych prac może dać zarobki na poziomie kilku tysięcy złotych - wszystko zależy od wyceny projektów, bazy klientów i jakości usług. Jeśli jesteś specjalistą w swojej branży to znajdą się odbiorcy dla twoich usług. Kluczowa jest też wycena tychże usług - jeśli są one wysokiej jakości, poświęcasz im swój zawodowy czas i mają zapewnić utrzymanie, musisz konsekwentnie dbać o ty, by prowadzenie takiej działalności przynosiło dochody, a nie straty.
Niskodochodowe, niewymagające specjalizacji prace można traktować jedynie jako formę dorobienia. Stawki są tak niskie, a konkurencja ogromna, że nie można zakładać, iż cykliczne wypełnianie ankiet online wystarczy na opłacenie rachunków i życie. Zanim spróbujesz swoich sił w Internecie dokładnie zbadaj rynek, swoje możliwości i zastanów się na jakiej pracy i zarobkach ci zależy.
Z każdym rokiem zwiększa się ilość zawodów i prac, które można wykonywać całkowicie zdalnie. Do najpopularniejszych można zaliczyć zajęcia ściśle związane z digitalem:
W przypadku prac wykonywanych zdalnie przeważają te na umowy B2B lub na umowy cywilnoprawne tj. umowa zlecenie czy umowa o dzieło. Zazwyczaj na umowy B2B decydują się freelancerzy, których prace online są głównym źródłem dochodu i którzy mogą w ten sposób pracować dla różnych firm i zleceniodawców. Większość prac, które można wykonywać dorywczo i bez większych kwalifikacji jest rozliczana za pomocą umów cywilnoprawnych.
To, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę podejmując pracę przez Internet to przejrzystość oferty i pracodawcy, który ją oferuje. Niestety w sieci znajduje się mnóstwo pułapek i nieuczciwych firm, które podszywają się pod uczciwe i wyłudzają pracę bez wynagrodzenia lub stosują kruczki, które w ostateczności nie są korzystne dla pracownika.
Ofert pracy najlepiej szukać na portalach temu dedykowanych i wnikliwie czytać zarówno oferty, jak i opinie o firmie w Internecie. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko oszustwa. Rozsądek, w połączeniu z wnikliwym researchem to podstawa poszukiwania pracy online. Należy odrzucić przede wszystkim ogłoszenia, w których za prostą pracę oferowane są wysokie zarobki - chwytliwe teksty to pierwszy sygnał, że coś jest nie tak i nie powinniśmy w ogóle interesować się ofertą.
Jeśli już zweryfikujemy ofertę, warto prześwietlić też firmę - sprawdzić podstawowe informacje tj. dane firmy, adres mailowy, NIP, wpis do rejestru - dzięki temu będziemy wiedzieć, że mamy do czynienia z realnym podmiotem.