Spotkania przy wigilijnym stole to doskonała okazja do rozmów — także tych dotyczących pieniędzy. Jak rozmawiać o pieniądzach, aby uniknąć konfliktów i niezręcznych sytuacji? Sprawdźmy.
Dla wielu osób pieniądze wciąż pozostają tematem tabu. Jak wynika z badania zrealizowanego przez serwis Intervievme[1] ponad 40% ankietowanych nie czuje się komfortowo, podając rodzinie wysokość swojej pensji. Zaledwie jedna trzecia respondentów nie ma z tym problemu, a pozostali mają do tego neutralny stosunek. Ponadto aż 50% badanych o najniższych dochodach, odczuwa dyskomfort, gdy mówi rodzinie o swoich zarobkach. Nic dziwnego. Rozmowy o zarobkach, wydatkach, oszczędnościach czy inwestycjach mogą być źródłem sporego dyskomfortu, a nierzadko także powodować konflikty, niezręczne sytuacje i zatargi, które wpłyną na dalsze losy relacji. Jak rozmawiać o pieniądzach przy stole i jakich błędów unikać?
Rozmawianie o kosztach kolacji może być sporym faux pas, które wprawi w duże zakłopotanie zarówno osobę, która przygotowała kolację, jak i gości i bezpowrotnie zburzy radosny nastrój towarzyszący wspólnemu biesiadowaniu. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli biesiadnicy umówili się, że pokryją koszty posiłku wspólnie. W takich okolicznościach rozmowa o kosztach kolacji jest nie tylko możliwa, ale wręcz niezbędna.
Koszt upominków i prezentów świątecznych jest kolejną kwestią, którą zdecydowanie warto przemilczeć. Nawet jeśli w spotkaniu uczestniczą bliskie sobie osoby, darzące się zaufaniem. Rozmowa o cenach podarków jest zupełnie bezcelowa, nie niesie za sobą żadnych korzyści i konstruktywnych wniosków. Może za to postawić w niezręcznej sytuacji obdarowanego, wprawić go w zakłopotanie np. jeśli koszt upominku był wysoki. Dyskusja o cenach prezentów może też być niezręczna dla kogoś, kto ma trudną sytuację finansową i mógł pozwolić sobie jedynie na symboliczne upominki.
Pytanie o koszty produktów lub usług może, choć wcale nie musi postawić pytanego w niezręcznej sytuacji. W takich okolicznościach wiele zależy od samego kontekstu rozmowy, bliskości rozmówców, otwartości drugiej strony oraz… motywacji, która stoi za pytaniem. Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztował nowy samochód kuzyna, żeby „po cichu” ocenić jego sytuację finansową i porównać ją do swojej — zrezygnuj z tego pomysłu. Jeśli jednak zastanawiasz się, ile kosztował aparat ortodontyczny cioci, bo od dawna nosisz się z zamiarem założenia takiego samego i zwyczajnie chcesz wiedzieć, czy cię na niego stać, możesz w delikatny i wyważony sposób zapytać o cenę. Pamiętaj o tym, żeby uczciwie podkreślić swoją motywację, która stoi za pytaniem.
Z wielu badań wynika, że większą otwartość w rozmawianiu o pieniądzach mają osoby młodsze. Wynika to przede wszystkim z odmiennego stylu życia, sposobu wychowania i innych uwarunkowań kulturowych. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w młodszym środowisku otwarte rozmowy o zarobkach będą postrzegane jako „zwykły” temat. Nieco starsi rozmówcy mogą odebrać otwarte mówienie o zarobkach jako chwalenie się zawartością portfela. Pamiętaj jednak o tym, by nie traktować tych założeń jako zasady. Zarówno wśród młodszych, jak i starszych Polaków znajdą się osoby mniej i bardziej otwarte na szczere rozmowy o wysokości wypłaty. Jeśli natomiast mowa o finansowym savoir-vivre, przechwalanie się zarobkami, pieniędzmi, rzeczami materialnymi jest nie na miejscu i na pewno nie zrobi dobrego wrażenia w oczach ludzi z klasą – dla nich pieniądze nie są miarą wartości człowieka.
Zadane bezpośrednio pytanie o zarobki może sprawić, że pytany poczuje się zawstydzony i skrępowany. W końcu — dlaczego zależy ci na tym, aby wiedzieć, ile pieniędzy co miesiąc wpływa na jego konto? Jeśli chcesz wiedzieć, na jakie zarobki możesz liczyć, pracując na takim stanowisku jak on, zapytaj lepiej: Czy mógłbyś powiedzieć, na jakie zarobki może liczyć specjalista, który pracuje na twoim stanowisku? Od dawna noszę się z zamiarem zmiany pracy i myślę, że naprawdę sprawdziłbym się jako… (tu nazwa stanowiska).
Narzekanie — bez względu na powód to jeden z typowych nawyków Polaków. Aby zachować dobrą atmosferę podczas kolacji, warto skupić się na pozytywach i zrezygnować z marudzenia. Jeśli koniecznie chcesz poinformować bliskich o trudnej sytuacji finansowej, zrób to w bezpośredni sposób, bez nadmiernego ładunku emocjonalnego i narzekania na wszystkie kwestie, na które obecnie nie masz wpływu.
Jeśli chcesz rozmawiać o pieniądzach przy stole (i nie tylko) pamiętaj, by wykazać się dużym wyczuciem. Nawet jeśli postrzegasz siebie jako osobę otwartą, która potrafi rozmawiać na każdy temat, twoja bezpośredniość może przestraszyć rozmówcę. Zwłaszcza jeśli jego podejście do rozmów o pieniądzach jest zdecydowanie inne.
[1] https://interviewme.pl/blog/pieniadze-badanie