Karta kredytowa to użyteczne narzędzie, które pomoże Ci zarządzać domowym budżetem, zminimalizować stres towarzyszący nieprzewidzianym wydatkom i pożyczać pieniądze bez odsetek. Czy jest w praktyce, jak działa i jakie są jej najważniejsze wady i zalety? Podpowiadamy.
Karta kredytowa to plastikowa karta, która do złudzenia przypomina kartę płatniczą wydaną do rachunku bankowego. Czym jest w praktyce i jak z niej korzystać?
Karta kredytowa jest rodzajem kredytu bankowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych kredytów wypłacanych na konto przybiera formę plastikowej karty ze wskazanym przez bank, odnawialnym limitem środków. Jego kwota zależy przede wszystkim od parametrów konkretnego „plastiku” oraz Twojej zdolności kredytowej. Przy pomocy karty kredytowej możesz płacić za produkty i usługi w stacjonarnych i internetowych punktach handlowych, rezerwować noclegi w hotelach, kupować bilety lotnicze i kolejowe. Niektóre banki wydają także karty dające możliwość wykonywania przelewów i wypłaty gotówki z bankomatów.
Każda wykonana kartą transakcja zmniejsza dostępny limit środków, każda spłata karty go odbudowuje.
Najpopularniejsze karty kredytowe to:
Wygląd karty kredytowej określają zapisy normy ISO/IEC 7810. Przybiera ona formę plastikowego prostokąta o wymiarach 54 x 86 mm. Jest wyposażona w pasek magnetyczny oraz/lub chip, a na obu jej stronach znajdują się dane identyfikacyjne właściciela oraz samej karty. Numer karty kredytowej w postaci wypukłych cyfr znajdziesz na przedniej części karty.
Korzystając z karty debetowej wydanej do rachunku osobistego, korzystasz z pieniędzy zgromadzonych na swoim koncie. Używając kredytówki, płacisz środkami, które pożyczył Ci bank.
Wirtualna karta kredytowa to karta, która nie ma fizycznej postaci plastiku. Aby korzystać z wirtualnej karty tak samo, jak z tradycyjnej kredytówki, musisz dodać ją do wirtualnego portfela, np. Apple Pay czy Google Pay, a następnie regulować płatności przy użyciu urządzenia mobilnego, np. smartfona czy zegarka.
Mówiąc w sporym uproszczeniu, kartę kredytową może dostać osoba pełnoletnia, posiadająca dokument tożsamości, numer PESEL, pełną zdolność do czynności prawnych oraz wymaganą przez kredytodawcę zdolność kredytową. Przed podjęciem decyzji o wydaniu karty, bank dokładnie zweryfikuje informacje zawarte we wniosku o kartę i dodatkowych dokumentach (np. wystawionym przez pracodawcę zaświadczeniu o wysokości i źródle dochodu). Sprawdzi także Twoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej.
Aby otrzymać kartę kredytową:
Na wydanie decyzji o przyznaniu karty czeka się z reguły od kilku godzin do kilku dni.
Poznajmy najważniejsze aspekty działania karty kredytowej, tzn. jakie limity są na niej dostępne, ile wynosi okres bezodsetkowy, jak wygląda spłata limitu na karcie kredytowej.
Cykl rozliczeniowy to okres, w którym korzystasz z limitu środków na karcie, zakończony wystawieniem wyciągu. Trwa on z reguły od 28 do 31 dni. Daty jego rozpoczęcia i zakończenia mogą, lecz nie muszą pokrywać się z początkiem i końcem miesiąca. Jeśli chcesz zmienić cykl rozliczeniowy na swojej karcie, skontaktuj się z bankiem mailowo lub telefonicznie.
Limit na karcie kredytowej to maksymalna, dostępna do wykorzystania kwota udzielonego przez bank kredytu. Kwota limitu jest zależna przede wszystkim od rodzaju karty i zdolności kredytowej wnioskującego. Zazwyczaj wynosi ona od kilku aż do kilkuset tysięcy złotych.
Tak. W szczególnych okolicznościach karta kredytowa może zostać zablokowana. Może wydarzyć się to np. jeśli:
Kartę możesz zablokować także samodzielnie, np. w przypadku kradzieży lub zagubienia. W takich okolicznościach najszybszym i najlepszym sposobem na blokadę „plastiku” będzie telefon na infolinię banku lub skorzystanie z bankowej aplikacji mobilnej.
W zależności od banku procedury towarzyszące rezygnacji z karty mogą wyglądać inaczej. Jeśli chcesz zrealizować cały proces bez komplikacji, skontaktuj się ze swoim bankiem i zapytaj o szczegóły. Pamiętaj, że zamknięcie karty kredytowej jest możliwe pod warunkiem, że całe zadłużenie zostało spłacone.
Aby spłacić kartę kredytową, musisz wykonać przelew środków na rachunek techniczny karty. Zadłużenie możesz spłacić jednorazowo lub w ratach, wykonywanych regularnie lub w dowolnych odstępach czasu. Jeśli nie jesteś w stanie spłacić całego długu jednym przelewem, upewnij się, że dysponujesz kwotą, która pozwoli Ci pokryć tzw. spłatę minimalną. W zależności od banku wynosi ona od 3 do 5 proc. kwoty zadłużenia.
Rodzaj i wysokość opłat towarzyszących wydaniu i użytkowaniu kredytówki może się różnić w zależności od banku.
Samo wydanie i miesięczne użytkowanie plastiku jest zazwyczaj darmowe.
Od zadłużenia, którego nie spłacisz w okresie bezodsetkowym, będziesz musiał zapłacić odsetki.
Bank może obciążyć Cię także opłatami za:
Karta kredytowa to pomocne w zarządzaniu domowym budżetem narzędzie. W rękach osoby skłonnej do impulsywnych, nieprzemyślanych wydatków może skutkować jednak nadmiernym zadłużeniem. Oto najważniejsze wady i zalety karty kredytowej:
+ jeśli spłacisz kartę w okresie bezodsetkowym, nie zapłacisz odsetek
+ pieniądze na karcie są zawsze pod ręką, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu
+ masz możliwość korzystania z atrakcyjnych benefitów, programów moneyback i programów partnerskich
- korzystanie z karty może sprzyjać nadmiernemu zadłużaniu. Zdecydowanie łatwiej wydawać bowiem pożyczone od banku pieniądze (zwłaszcza w formie bezgotówkowej) niż własne
- wysokie prowizje za przelewy i wypłaty środków z bankomatów
- stosunkowo wysokie oprocentowanie
Zanim zdecydujesz się na sięgnięcie po kartę kredytową, upewnij się, że będziesz w stanie korzystać z niej w przemyślany i odpowiedzialny sposób.
Jeśli potrzebujesz pieniędzy na przysłowiowe wczoraj, zamiast wnioskować o kartę kredytową, możesz skorzystać z pożyczki online. Dlaczego warto?
Czytaj więcej na temat tego, jak szybko można otrzymać pożyczkę: Pożyczka online w 15 minut - czy jest możliwa?