Powrót

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – jak założyć i dlaczego warto?

7.8.2021
Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – jak założyć i dlaczego warto?
Autor

Coraz więcej osób korzysta z serwisów online administracji publicznej. Do takich niewątpliwie należy IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta, które nie tylko ułatwia, ale też przyspiesza i upraszcza załatwienie spraw, które wcześniej dało się załatwić tylko stacjonarnie. Czym jest IKP, jak je założyć i jakie korzyści dla obywatela niesie jego posiadanie?

Co to jest Internetowe Konto Pacjenta (IKP)

 

Internetowe Konto Pacjenta, w skrócie IKP, to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, dzięki której szybko i bezpiecznie sprawdzisz informacje o zdrowiu swoim, swoich dzieci lub osoby, która cię do tego upoważniła. W IKP znajdziesz informacje o swoim przeszłym, aktualnym lub planowanym leczeniu. To idealne rozwiązanie na dzisiejsze czasy - dostęp jest całodobowy, dzięki czemu wiele spraw można załatwić od ręki, bez uprzedniego umówienia, kolejek a nawet wizyty w przychodni czy poradni.

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) - co to jest, jak założyć i jak się zalogować?

Jak założyć IKP dla siebie i dla dziecka?

 

IKP posiada każdy obywatel, który ma nadany numer PESEL. Aby sprawdzić dane na Internetowym Koncie Pacjenta wystarczy wejść na stronępacjent.gov.pl i się zalogować. Do logowania wystarczy jeden z poniższych sposobów:

●       logowanie przez profil zaufany,

●       logowanie przez dowód osobisty z warstwą elektroniczną(e-dowód),

●       logowanie przez konto internetowe banku  - najszybszy sposób logowania dla tych, którzy posiadają internetowe konto bankowe.

Oczywiście powyższe sposoby logowania dotyczą osób dorosłych. Jak to wygląda w przypadku dzieci? Procedura jest nieco inna, bo do16 roku życia dziecko nie posiada osobnego IKP - jest przypisane do konta rodzica, a jego dane znajdują się zakładce „Dzieci” (widocznej po kliknięciu na głównej stronie IKP wprawy dolny kwadrat pt. „Uprawnienia”). Widoczne są one na koncie tego z rodziców, który zgłosił je do ubezpieczenia w ZUS (samodzielnie lub za pośrednictwem swojego pracodawcy). W wymienionej zakładce znajdują się dane wszystkich dzieci do 18 roku życia, natomiast już 16-latek może się na swoje konto zalogować, ale nie ma pełnych uprawnień do korzystania z niego - np. nie może wyrazić zgody na operację lub zabieg. Kiedy dziecko skończy 18 lat, jego IKP stanie się kontem osoby dorosłej, a rodzic automatycznie straci do niego dostęp.

Internetowe Konto Pacjenta – jak się zalogować?

 

Istnieje kilka sposobów logowania do Internetowego Konta Pacjenta. Można to zrobić:

●       za pomocą wcześniej utworzonego profilu zaufanego - jeśli jeszcze nie posiadasz profilu zaufanego, o tym, jak go założyć,  piszemy w artykule: Jak założyć profil zaufany i dlaczego warto to  zrobić?

Instrukcja logowania przez profil zaufany: wejdź na serwis pacjent.gov.pl i kliknij przycisk “Zaloguj się”. W wyświetlanym obszarze kliknij „Zaloguj się na IKP”, a następnie wybierz opcję „Profil Zaufany”. Możesz zalogować się poprzez Profil Zaufany na dwa sposoby: za pomocą nazwy użytkownika lub adresu e-mail podanego podczas zakładania Profilu Zaufanego. Wybierz dogodny sposób, kliknij “Zaloguj się” i gotowe - jesteś na IKP.

●       przez e-dowód - dokument z warstwą elektroniczną, zawiera numer CAN, potrzebny do korzystania z elektronicznych funkcji dokumentu. Posiada również wbudowany, niewidoczny chip, dzięki któremu dokument działa bezdotykowo - wystarczy położyć go na czytniku NFC.

Instrukcja logowania przez e-dowód: wejdź na serwis pacjent.gov.pl i kliknij przycisk “Zaloguj się”. W wyświetlanym obszarze kliknij „Zaloguj się na IKP”, a następnie wybierz opcję “e-dowód”. Określ, czy do logowania się chcesz użyć smartfonu z modułem NFC i aplikacją eDO App, czy czytnika NFC. W zależności od wyboru opcji postępuj zgodnie z krokami wyświetlanymi na ekranie urządzenia.

●       poprzez bankowe konto internetowe,

Instrukcja logowania przez bankowość elektroniczną: wejdź na serwis pacjent.gov.pl i kliknij przycisk “Zaloguj się”. W wyświetlanym obszarze kliknij „Zaloguj się na IKP”, a następnie kliknij w ikonę banku lub konta, za pomocą którego chcesz się zalogować. Zostaniesz przekierowany/a na stronę logowania wybranego banku. Wpisz te same dane (np. numer klienta, login, hasło), którymi logujesz się do swojego konta bankowego. Wyraź zgodę na przekazanie danych osobowych w ramach krajowego schematu identyfikacji elektronicznej i gotowe! Jesteś zalogowana/yna Internetowym Koncie Pacjenta.

Dlaczego warto posiadać IKP? Jakie korzyści daje konto pacjenta online?

 

Internetowe Konto Pacjenta to przydatne narzędzie, z którego powinniśmy korzystać jak najczęściej. Umożliwia załatwienie wielu spraw szybko i bez konieczności stania w kolejce czy wizyty w poradni. W jakich sytuacjach życiowych przydaje się IKP i kiedy naprawdę warto skorzystać z tego udogodnienia?

 

●       otrzymasz e-receptę sms-em lub meilem, dzięki której przedłużysz leczenie bez wizyty w placówce. Wystarczy podać numer recepty w aptece, aby wykupić leki,

●       otrzymasz e-skierowanie na wizytę u specjalisty bez wychodzenia z domu - wystarczy zadzwonić do wybranej placówki i podając numer skierowania umówić się na dogodny termin,

●       wyszukasz najbliższe terminy wizyty u specjalisty w wyszukiwarce IKP dla danej miejscowości, gminy, dzielnicy,

●       sprawdzisz status zwolnienia lekarskiego,

●       masz wgląd do swojej historii leczenia - w IKP znajdziesz informacje o terminach i rodzajach odbytych wizyt, podjętym leczeniu, zapisanych i przyjmowanych lekach, przebytych zabiegach, szczepieniach,

●       sprawdzisz szczegóły dot. aktualnego leczenia/e-recepty- np. dawkowania leków, zalecenia lekarskie,

●       znajdziesz informacje na temat leków dostępnych w Polsce oraz informację o ich refundacji,

●       możesz sprawdzić czy przyznano ci wyjazd rehabilitacyjny, jeśli o taki się ubiegałeś lub ubiegasz,

●       masz wgląd w podsumowanie finansowe przeprowadzonego leczenia,

●       udostępnisz lekarzowi lub osobie bliskiej(upoważnionej) informacje na temat swojego stanu zdrowia, przyjmowanych leków, odbytego leczenia,

●       złożysz wniosek o wydanie karty EKUZ - nie musisz wypisywać wniosku odręcznie i zanosić go do placówki - cały proces odbywa sięonline przez IKP,

●       znajdziesz informacje nt. przypisanej pielęgniarki, lekarza POZ, położnej oraz masz możliwość dokonania zmian w tym zakresie,

●       sprawdzisz wynik testu na COVID-19,

●       dowiesz się, do kiedy prawdopodobnie masz przebywać na kwarantannie lub izolacji domowej,

●       pobierzesz Unijny Certyfikat COVID (UCC), który potwierdza z a szczepienie przeciw COVID-19,negatywny wynik testu lub fakt bycia ozdrowieńcem.

Internetowe Konto Pacjenta – jak wygląda, jakie informacje zawiera? Opis poszczególnych zakładek

 

Internetowe Konto Pacjenta to  przede wszystkim system umożliwiający obywatelom wgląd w historię leczenia, możliwość otrzymywania e-recept. Znajdują się tam informacje dotyczące zwolnień lekarskich, listy leków i wyrobów medycznych refundowanych przez NFZ oraz informacje dotyczące np. szczepień czy kwarantanny. IKP umożliwia też uzyskanie np. EKUZ - bez konieczności stacjonarnego składania wniosku.

E-recepty – czyli realizacja recepty na odległość i bez formalności

 

E-recepta to elektroniczny dokument, który zastępuje dotychczasową tradycyjną, papierową receptę. Można ją zrealizować podając w aptece 4-cyfrowy kod, wcześniej otrzymujemy e-mailem lub SMS-em (w zależności od tego, jak zostało skonfigurowane IKP). Dzięki e-recepcie nie ma ryzyka, że otrzymasz niewłaściwy lek - jest ona czytelna dla każdego farmaceuty, nie ma możliwości zgubienia e-recepty - wszystkie wystawione e-recepty zapisują się na Twoim IKP.

E-zwolnienia – czyli jak sprawdzić zwolnienie przez Internet

 

E-zwolnienie to po prostu elektroniczne zwolnienie, dzięki któremu nie trzeba dostarczać tradycyjnego, papierowego zwolnienia pracodawcy(jeśli jesteś pracownikiem) albo do ZUS (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą). E-zwolnienia są automatycznie przesyłane na profil Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek i do systemu ZUS. Status zwolnienia można sprawdzić na koncie IKP w zakładce “Zwolnienia”.

Ważne! Od 1 grudnia 2018 r. lekarze (lub asystenci medyczni) wystawiają zwolnienia wyłącznie elektroniczne, nazywane w skrócie e-ZLA.

E-skierowania – czyli jak umówić się na wizytę u specjalisty bez wychodzenia z domu

 

Dzięki e-skierowaniu możliwa jest w pełni elektroniczna obsługa procesu skierowania na leczenie - od momentu jego wystawienia do realizacji. Wszystkie wystawione skierowania są dostępne na IKP w zakładce “Skierowania”. Dzięki tej usłudze nie trzeba już udawać się na wizytę w placówce - skierowanie można otrzymać również poprzez teleporadę. Znika też obowiązek dostarczania do placówki oryginału skierowania w terminie 14 dni.

 

E-apteczka – czyli wgląd online do leków dostępnych w Polsce i listę wyrobów medycznych refundowanych przez NFZ

 

W zakładce e-apteczka znajdziesz informacje o lekach wykupionych na receptę (informacje zawarte w IKP datuje się od stycznia 2019).wyszukasz interesujące cię leki dopuszczone do obrotu w Polsce oraz ich ulotki informacyjne (jakie są handlowe i międzynarodowe nazwy leków, kto jest ich producentem, w jakiej postaci lek jest sprzedawany w Polsce). W tej zakładce znajdziesz też wszelkie informacje na temat wyrobów medycznych sfinansowanych przez NFZ ( temblaki, ortezy, aparaty słuchowe, soczewki).

 

Uprawnienia dla rodziców, lekarzy i farmaceutów

 

Dzieci do 18 r.ż. są przypisywani do kont rodziców, dzięki czemu ci mają wgląd i możliwość korzystania z udogodnień nie tylko swoich, ale też tych dotyczących dzieci. IKP daje też możliwość przypisywania uprawnień osobom bliskim, dzięki czemu mają oni wgląd w historię leczenia czy przyjmowane leki. To samo dotyczy lekarzy - istnieje opcja udostępnienia konta lekarzowi, dzięki czemu ma on wgląd w historię choroby, leczenia, skierowania na leczenia czy przyjmowane przez danego pacjenta leki.

Szczepienia, testy na Covid-19 oraz informacje o kwarantannie

 

IKP daje też możliwość zapisania się na szczepienie oraz zawiera informacje o już przebytych lub zaplanowanych szczepieniach m.in. naCOVID-19. Jest to też narzędzie dzięki któremu sprawdzisz informacje dot. ewentualnej kwarantanny, pobierzesz certyfikat szczepienia na COVID-19,sprawdzisz wynik testu na koronawirusa lub otrzymasz certyfikat ozdrowieńca.

Możliwość złożenia wniosku o kartę EKUZ online

 

Internetowe Konto Pacjenta daje też, niedostępną jeszcze doniedawna, możliwość złożenia wniosku o kartę EKUZ online. Nie musisz już wypełniać wniosku i odbywać wizyty w placówce. Wystarczy zalogować się na IKP itam złożyć wniosek online, a karta zostanie wysłana niezwłocznie na wskazany adres.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 23.09.2024 r r.

CHCĘ POŻYCZKĘ