Coraz gorętsze lata sprawiają, że zainteresowanie montażem klimatyzacji w domach i mieszkaniach jest większe niż w latach ubiegłych. Koszt zakupu urządzenia i późniejszego jego montażu może jednak zniechęcić wielu odbiorców. Z pomocą przychodzą programy, w ramach których można starać się o dofinansowanie do klimatyzacji. Kto może z nich skorzystać i na jakich zasadach?
Przy okazji montażu klimatyzatora w domu lub mieszkaniu trzeba pamiętać, że koszty nie kończą się na zakupie i usłudze montażu urządzenia. Trzeba je też regularnie serwisować, aby pozbyć się zgromadzonych we wnętrzu drobnoustrojów i grzybów, ale też wliczyć koszty użytkowania klimatyzacji do rachunku za energię.
Wiele sklepów oferuje montaż klimatyzacji w cenie zakupu urządzenia, a ceny, w zależności od klasy klimatyzatora mogą wahać się w granicach 3-6 tys. złotych. Nie bez znaczenia jest też pora roku - w sezonie usługa może być droższa, niż zimą, czyli w okresie, w którym zainteresowanie klimatyzacją jest mniejsze. Mimo iż urządzenie służy też do ogrzewania pomieszczeń, to większość osób używa go raczej latem, do schładzania.
Zużycie prądu przez klimatyzację jest zależne przede wszystkim od mocy urządzenia oraz tego, ile godzin dziennie pracuje. Przybliżone koszty energii elektrycznej można obliczyć na podstawie poszczególnych parametrów i danych, jak cena 1 kWh. Jeśli zdecydujemy się na klasyczne urządzenie o mocy 3,5kW, to możemy założyć, że będzie ono wystarczające dla powierzchni 35m2, bowiem na każde 10 m2 powierzchni powinien przypadać 1 kW mocy chłodniczej urządzenia. Chcąc natomiast obliczyć koszty energii, trzeba znać średnie zużycie energii na godzinę pracy urządzenia - wtedy liczbę godzin pracy należy pomnożyć przez liczbę kWh i cenę za 1 kWh w posiadanej taryfie.
W 2024 roku dla osób zainteresowanych zakupem i montażem klimatyzacji w domu dostępne są ogólnopolskie programy dofinansowań do instalacji sprzętu. Są to m.in.: program Mój prąd, Czyste powietrze, Ciepłe mieszkanie, Moje Ciepło czy Stop smog.
Od 22 kwietnia 2023 na nowych zasadach ruszył program Mój Prąd - do tej pory wsparcie zapewnione było tylko do zakupu fotowoltaiki czy magazynu energii, teraz także do pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Od kwietnia na finansowanie mogą liczyć też osoby zainteresowane montażem klimatyzatora, ale tylko takiego działającego na zasadzie pompy ciepła powietrze-powietrze, czyli z funkcją nie tylko chłodzenia, ale i grzania, zgodnie z wymaganiami stawianymi przez NFOŚiGW a aktualnej edycji prowadzonego programu.
Maksymalna kwota dopłaty to 4400 zł (do 50% kosztów kwalifikowanych). Należy też pamiętać, że warunkiem skorzystania z dofinansowania jest posiadanie fotowoltaiki (lub jej montaż wraz z pozostałymi urządzeniami opisanymi w ramach programu) oraz korzystanie lub przejście na system net-bilingu.
Czyste powietrze to program znany szerszemu gronu odbiorców jako ogólnopolski program wymiany starych pieców. W miarę upływu lat program jest jednak rozszerzany i w aktualnej jego formie, można też ubiegać się o dofinansowanie do klimatyzacji. Aby ubiegać się o wsparcie trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego i skorzystać z jednej z trzech następujących części programu:
Wysokość dofinansowania na zakup i montaż klimatyzacji z funkcją grzania tj. pompy ciepła typu powietrze/powietrze z osprzętem, zależy od tego, z której części programu będzie korzystać beneficjent. I tak w przypadku:
Co warto zaznaczyć dofinansowanie można uzyskać tylko na urządzenia i materiały fabrycznie nowe i klasie efektywności energetycznej minimum A+.
Ciepłe mieszkanie to uzupełnienie programu Czyste powietrze. Ta część programu dotyczy jednak osób posiadający prawa do lokali mieszkalnych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. Tak jak w przypadku programu Czyste powietrze, beneficjenci podzieleni są na 3 grupy:
Jeśli chodzi o wysokość dotacji to zależy ona od tego, do której części programu należy wnioskodawca:
Warunki co do sprzętu - wymóg nowości i odpowiednia klasa energetyczna sa takie same jak w programie czyste powietrze.
Program Moje ciepło ma na celu wsparcie rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego. Oznacza to, że skorzystać z niego mogą osoby planujące inwestycję, np. budowę domu. Co istotne dofinansowanie to, w przeciwieństwie do dwóch wcześniejszych, nie jest uzależnione od dochodu, ale trzeba spełnić inne warunki, aby starać się o dofinansowanie.
Mogą się o nie starać wyłącznie osoby wskazane w pozwoleniu na budowę lub zgłaszające budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Wnioskodawca musi być też wskazany jako nabywca na fakturze lub innym dokumencie sprzedaży.
Jeśli zaś chodzi o wysokość dofinansowanie z programu to wynosi ono do 30 procent kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż:
Ponadto na wyższą dotację mogą liczyć właściciele budynków posiadających Kartę Dużej Rodziny (zwiększa ona wtedy z 30 do 45 proc. wysokość kosztów kwalifikowanych podlegających zwrotowi).
Stop smog to kolejny program mający na celu likwidację wysokoemisyjnych źródeł ciepła. Odbiorcami programu są najmniej zamożni obywatele zamieszkujący budynki jednorodzinne w gminach położonych na obszarze, gdzie obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa.
Jeśli chodzi o wysokość dofinansowania z programu to wynosi ono:
Przy czym średni koszt realizacji przedsięwzięcia niskoemisyjnego w jednym budynku (natomiast w przypadku budynku o dwóch lokalach – w jednym lokalu), nie może przekroczyć 53.000 zł.