Dowiedz się, czy da się wyczyścić historię kredytową. Czy można usunąć niekorzystny wpis w BIKU? Kiedy z rejestru znikają informacje o nieterminowych spłatach? Jakie dane da się zmienić za pomocą wniosku do Biura Informacji Kredytowej? Czemu nie warto ufać tzw. czyścicielom BIK?
Mówienie o „czyszczeniu BIK” jest skrótem myślowym i sugeruje, że możemy w dowolnej chwili usunąć kłopotliwe informacje o naszej historii kredytowej. W praktyce nie wygląda to jednak w ten sposób. BIK nie daje możliwości zmiany treści w swojej bazie, jest bowiem wyłącznie administratorem danych i publikuje tylko to, co przekazują mu niezależne podmioty takie, jak banki, firmy pożyczkowe i SKOK-i.
Czytaj również: Pożyczka bez BIKu - czy jest możliwa?>>
Informacje o twoich zobowiązaniach trafiają o do rejestru BIK(Biura Informacji Kredytowej) z chwilą złożenia wniosku o kredyt (nawet jeśli jest to tylko zakup ratalny). Następnie baza jest aktualizowana zgodnie z tym, czy odpowiednio wywiązujesz się ze zobowiązania, czy może spóźniasz się z opłatami.
Dane na temat rzetelnego dokonywania spłaty nie są dostępne dla żadnych instytucji finansowych, chyba że wcześniej wyrazisz na to zgodę(może to podnieść twoje szanse na uzyskanie kredytu).
Spóźnienie się ze spłatą oznacza negatywny wpis do rejestru, jeśli:
BIK będzie przechowywał negatywną informację aż przez 5 lat (liczone od momentu całkowitego spłacenia danej pożyczki). Przed upłynięciem tego czasu niemożliwym jest usunięcie wpisu z rejestru.
Tak. Nie należy jednak nazywać tego „czyszczeniem” historii kredytowej, ponieważ nie da się usunąć aktualnych danych z Biura Informacji Kredytowej (dotyczących trwających zobowiązań finansowych lub dotyczących nieterminowych spłat w okresie ostatnich 5 lat). Co można zrobić?
Jeśli wcześniej udzieliłeś pozwolenia na ujawnianie takich informacji bankom i firmom pożyczkowym możesz wystąpić z wnioskiem o jego cofnięcie. Pamiętaj jednak, że dane o spłaconych terminowo kredytach wpływają korzystnie na procesy przyznawania pożyczek i może być to dla ciebie zupełnie nieopłacalne;
Możesz to zrobić jeśli nazwisko jest przekręcone lub masz wpisaną złą datę urodzenia.
Dane o niespłaconym zobowiązaniu można usunąć dopiero po 5 latach od momentu całkowitego rozliczenia się z pożyczkodawcą (o ile BIK wciąż będzie je przechowywał). W tym celu również trzeba wystosować wniosek.
Wnioski o zmianę informacji w Biurze Informacji Kredytowej składa się do instytucji, która przekazała twoje dane do BIKU. Jak już wspominaliśmy, rejestr jest tylko administratorem danych, więc bez dokumentu podpisanego przez bank, firmę pożyczkową, czy SKOK nie może wprowadzić korekty do swojej bazy.
Czytaj również: Kredyt lub pożyczka bez historii kredytowej - czy jest możliwa?
Jeśli spotkasz się z ofertą tzw. „czyścicieli BIK”, którzy obiecują zlikwidowanie negatywnej historii kredytowej z bazy danych, nie korzystaj z niej. Firmy deklarujące podobną „pomoc” żerują na zdesperowanych kredytobiorcach, żądając od nich niemałych opłat za działania, które osoba z wpisem w BIKU spokojnie mogłyby wykonać samodzielnie.
Od 28 maja 2023 obowiązują nowe przepisy, które nakazują pożyczkodawcom dokładne badanie zdolności kredytowej pożyczkobiorców. Dlatego pożyczki bez sprawdzania baz BIK, KRD nie powinny już mieć miejsca. Jeśli jakaś firma udziela pożyczki zadłużonym osobom bez zdolności kredytowej - powinna nam się zapalić czerwona lampka, może to być próba wyłudzenia pieniędzy lub danych osobowych.