Wiele osób już na etapie wnioskowania chce, by proces udzielenia pożyczki był jasny i przejrzysty – dlatego część klientów decyduje się na tzw. pożyczki do domu. Na czym ona polegają i kto udziela tego typu pożyczek?
Przejdź do sekcji artykułu:
Firmy pożyczkowe nieustannie wychodzą naprzeciw swoim klientom, oferując im usługi dopasowane do potrzeb. Jedną z takich usług jest możliwość wzięcia pożyczki wprost do domu. Jest to alternatywna opcja dla osób, które nie chcą lub nie mogą wnioskować o pożyczkę online. Szybką pożyczkę do domu możemy wziąć na dowolny cel, tak samo jak przy pożyczce online ustalamy wysokość pożyczki i akceptujemy warunki spłaty oraz oprocentowanie. Główna różnica polega na tym, że cała usługa odbywa się bezpośrednio w domu klienta – umowę podpisujemy z pracownikiem firmy pożyczkowej.
Pożyczki z dostawą do domu, choć mniej popularne od pożyczek online, dzięki swej tradycyjnej formie, mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników wśród klientów firm pożyczkowych.
Osoby starsze i emeryci często decydują się na wzięcie pożyczki w domu ze względu na tradycyjną formę zawarcia umowy. Ten typ transakcji uważają za bezpieczniejszy niż wirtualny. Często barierą jest po prostu obsługa komputera lub brak dostępu do Internetu. Warto jednak pamiętać, że usługa bezpośrednia wiąże się przede wszystkim z wyższym kosztem obsługi klienta.
Pożyczki udzielane w domu klienta mogą być alternatywą dla osób, które nie posiadają konta w banku i nie mogą wykonać przelewu weryfikacyjnego, który jest potrzebny do zaciągnięcie pożyczki online. Decydując się na pożyczkę w domu pieniądze otrzymują od ręki, w gotówce, a nie przelewem. Również spłata może się odbywać bez pośrednictwa rachunku bankowego – pieniądze można wpłacić na konto pożyczkodawcy za pośrednictwem poczty, banku lub umówić się na odbiór gotówki przez pracownika firmy pożyczkowej.
O pożyczkę często ubiegają się osoby, które nie mają stałych dochodów, pobierają zasiłki lub są bezrobotne. Dla takich osób pożyczka w domu jest swego rodzaju alternatywą, gdyż w tym typie pożyczki klient nie jest zwykle weryfikowany w bazach tj. BIK, BIG czy KRD, dzięki czemu szanse na otrzymanie pożyczki są wyższe. Warto jednak pamiętać, że ocena zdolności pożyczkowej weryfikowana jest przez pożyczkodawcę i to on ostatecznie podejmuje decyzję o udzieleniu pożyczki.
Czytaj również: Pożyczka bez umowy o pracę – czy jest możliwa?>>
Z pożyczki do domu korzystają też osoby zadłużone, np. z zajęciem komorniczym. Transakcja pożyczkowa odbywa się bezpośrednio – zarówno podpisanie umowy, jak i przekazanie gotówki – dzięki czemu pieniądze nie trafiają przelewem na zadłużone konto bankowe. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli komornik lub inny wierzyciel dowie się o tym, że uzyskaliśmy gotówkę bezpośrednio – może wnieść o spłatę zobowiązania z pożyczonych przez nas środków.
Pożyczka dla zadłużonych – czy jest możliwa? Przeczytaj artykuł!>>
Część osób ubiegających się o pożyczkę ma problem z jej uzyskaniem ze względu na wpisy do rejestrów (BIK, BIG, KRD), które są weryfikowane przez pożyczkodawcę przed udzieleniem wnioskodawcy pożyczki. Przy pożyczce w domu klienta firmy pożyczkowe są mniej restrykcyjne i nie zawsze weryfikują klienta w bazach finansowych. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to reguła i pożyczkę dostaniemy, jeśli firma pożyczkowa uzna, że spełniliśmy wszystkie stawiane przez nią kryteria.
Pożyczki w domu klienta oferuje wiele firm. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie tego typu oferty są bezpieczne, a firmy za nimi stojące uczciwe. Przede wszystkim należy wystrzegać się ogłoszeń budzących jakiekolwiek podejrzenia, np. firm, których nie można znaleźć w żadnym oficjalnym rejestrze (np. Związek Firm Pożyczkowych), ofert od osób prywatnych, których tożsamości nie jesteśmy w stanie zweryfikować czy ogłoszeń z ofertami pożyczki widniejących na słupach ogłoszeniowych. Pamiętajmy też, że wpuszczamy do domu obcego człowieka i przestajemy być anonimowi.
Firmy pożyczkowe, które oferują usługę pożyczki w domu klienta jawnie i w sposób transparentny informują swoich klientów o możliwościach tego typu pożyczki za pośrednictwem np. strony internetowej. Można tam znaleźć podstawowe informacje dotyczące pożyczki: formalności z nią związane, sposób wnioskowania, oprocentowanie i warunki spłaty.
Decydując się na pożyczkę do domu dobrze jest upewnić się, że korzystamy z usług firmy sprawdzonej, która działa na zasadach zrównoważonej i uczciwej konkurencji oraz stosuje przejrzyste zasady wobec klientów.
Pożyczki udzielane przez firmy pozabankowe świadczone są szybko i z minimum formalności. Oznacza to, że zarówno rozpatrzenie wniosku, jak i wypłata pożyczki odbywa się w krótkim czasie, a wnioskodawca nie musi zbierać i przedstawiać dużej ilości dokumentów, aby zaciągnąć zobowiązanie finansowe.
Aby wnioskować o pożyczkę do domu należy:
Posiadanie stałego miejsca zamieszkania oraz podanie go do informacji pożyczkodawcy jest konieczne w celu wizyty przedstawiciela firmy pożyczkowej, który po uprzednim umówieniu wizyty, pojawi się u nas w domu w celu podpisania umowy i omówienia warunków pożyczki. Niektóre osoby decydują się również na spłatę pożyczki z odbiorem osobistym – wtedy również musimy potwierdzić miejsce odbioru gotówki przez pracownika firmy pożyczkowej.
Niektóre instytucje pozabankowe oferują zarówno pożyczki online, jak i te z dostawą do domu. To na jaki typ pożyczki ostatecznie się zdecydujemy zależy tylko od nas, Należy jednak pamiętać, że więcej firm oferuje usługę pożyczki online, gdyż są one szybkie, bezpieczne, udzielane na prostych i przejrzystych zasadach, a przede wszystkim tańsze od tych udzielanych w domu klienta.
Jeśli zastanawiasz się, jaką pożyczkę wybrać, proponujemy sprawdzić ofertę pożyczek online. W VIVUS możesz wnioskować o pierwszą pożyczkę za darmo aż do 3000 zł (RRSO 0% – przykład reprezentatywny na końcu artykułu, na dole strony). Wystarczy wejść na stronę vivus.pl, wybrać kwotę, potwierdzić swoje dane i poczekać na decyzję. Jeśli otrzymasz pozytywną decyzję pożyczkową pieniądze zostaną niezwłocznie przesłane na twoje konto.
Przy pożyczce do domu czas udzielenia pożyczki się wydłuża ze względu na czas oczekiwania na przedstawiciela firmy pożyczkowej. Jeśli więc potrzebujesz pieniędzy w krótkim czasie – wybierz pożyczkę online, możesz liczyć na błyskawiczną decyzję kredytową i przelew gotówki.
Pożyczki pozabankowe w domu klienta są wygodne wtedy, gdy nie mamy dostępu do Internetu, nie posiadamy konta rachunku bankowego lub zwyczajnie nie chcemy zawierać umowy online i wolimy tradycyjną formę transakcji. Dla takich osób oferta pożyczki do domu jest atrakcyjna i może być alternatywą dla pożyczek online, ale należy pamiętać, że nie jest ona pozbawiona wad.
Jeśli obawiamy się transakcji online ze względu na ich bezpieczeństwo to uspokajamy – zawarcie umowy online potwierdzane jest przelewem weryfikacyjnym, dzięki czemu firma pożyczkowa sprawdza wiarygodność pożyczkobiorcy i wyklucza możliwość zaciągnięcia pożyczki przez osobę postronną.
Zaciągnięcie pożyczki online jest też zwyczajnie szybsze – od złożenia wniosku do wypłaty pieniędzy dzieli nas jedynie weryfikacja i wydanie decyzji przez firmę pożyczkową. Jeśli jest ona pozytywna pieniądze są niezwłocznie przelewane na wskazane przez nas konto.
Pożyczka przez Internet jest też tańsza niż pożyczka do domu. Firma pożyczkowa nie musi delegować pracownika, który podpisze z klientem umowę lub będzie odbierał spłacane przez niego raty bezpośrednio. Cały proces odbywa się wirtualnie dzięki czemu całkowity koszt pożyczki jest dużo niższy.
Dodatkową i bardzo istotną zaletą pożyczek online jest anonimowość – wszystkie zobowiązania kontrolujemy w panelu online, do którego mamy dostęp tylko my, przez 24h.
Jak już wspominaliśmy, koszty pożyczek z dostawą do domu są wyższe głównie ze względu na dodatkowe koszty po stronie firmy pożyczkowej. Wystarczy dobrze wczytać się w umowę obydwu pożyczek by zauważyć, że te z obsługą domową mogą być wyżej oprocentowane lub zawierać inne, dodatkowe koszty, których nie zawierają pożyczki online.
Wyższe koszty wynikają właśnie z bezpośredniej obsługi klienta. Należy się liczyć z faktem, że firma musi zatrudnić i oddelegować pracownika, który zawrze umowę, wyjaśni warunki, ustali okres spłaty itp. W pożyczce online wszystko odbywa się automatycznie, więc nie są generowane żadne dodatkowe koszty.
W przypadku pożyczek prywatnych warto pamiętać, że mamy do czynienia z usługą wykonywaną u nas w domu, a przedstawiciel firmy pożyczkowej pozostaje obcą osobą. Dodatkowo musimy udzielić firmie pożyczkowej informacji o miejscu naszego zamieszkania, a co za tym idzie udostępnić więcej danych na swój temat. W przypadku pożyczki online ta informacja nie jest wymagana, a wirtualne podpisanie umowy zapewnia nam swego rodzaju anonimowość.
Niestety wiele firm nie działa uczciwie i w przypadku problemów ze spłatą może wykorzystywać te dodatkowe informacje o miejscu pobytu do ściągania należności. Warto się więc zastanowić czy chcemy udzielać tak prywatnej informacji o sobie bez odpowiedniego sprawdzenia wiarygodności firmy.