Powrót

Ile wynosi podatek za psa w 2020 roku

5.1.2020
Ile wynosi podatek za psa w 2020 roku
Autor
Anna Dobrzanska

Na pytanie „ile kosztuje posiadanie psa” nie ma możliwości udzielenia jednoznacznej odpowiedzi. Oczywiście każdy, kto decyduje się na psa, zdaje sobie sprawę, że trzeba będzie przeznaczyć pewną kwotę na karmę, akcesoria oraz ewentualne wizyty u weterynarza. Rzadko jednak pamiętamy, że istnieje coś takiego jak podatek za psa. Ile wynosi? Co nam grozi, jeśli go nie uregulujemy? Czy obowiązuje każdego? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.

Podatek od psa 2020 – ile wynosi

Podatek od psa nie jest tak naprawdę podatkiem. To tylko nazwa, która przyjęła się zwyczajowo. Właściwie mamy tu do czynienia z opłatą pobieraną bezpośrednio przez gminy, a nie organy podatkowe. W praktyce określenia „podatek” i „opłata” stosuje się zamiennie. Stawka podatku od psa jest ustalana indywidualnie dla każdej gminy. Ministerstwo Finansów podaje jednak maksymalną kwotę, jakiej ta opłata nie może przekroczyć. W 2020 roku kwota ta wynosi 125,40 zł rocznie za jednego psa. Termin wniesienia wpłaty oraz konsekwencje za jej nieuiszczenie także są określane przez urzędy miast lub gmin. Na przykład w Szczecinie podatek za psa wynosi 50 złotych rocznie. Należy uiścić go do 30 kwietnia. Za opóźnienie zostają naliczone odsetki. Ważne: jeśli nie wiesz, czy w twojej gminie jest pobierana opłata za psa, sprawdź to na gminnej stronie Biuletynu Informacji Publicznej lub zapytaj w urzędzie.

Gdzie nie obowiązuje podatek za psa?

Władze lokalne mogą zrezygnować z pobierania podatku za psa. Taka sytuacja ma miejsce w większości dużych miast. Na przykład w Warszawie nie istnieje obowiązek wnoszenia takiej opłaty. W niektórych miastach, między innymi w Krakowie, zwalnia się z opłat osoby, które zdecydowały się na adopcję psa ze schroniska lub posiadają wysterylizowanego zwierzaka. W obu przypadkach trzeba jednak udokumentować ten fakt.

podatek za psa
podatek za psa

Kto nie musi płacić podatku za psa?

Istnieją grupy osób zwolnionych od konieczności płacenia podatku za psa, niezależnie od miejsca zamieszkania. Z płacenia podatku od posiadania psów zwolnione są więc:

  • osoby niepełnosprawne, korzystające z pomocy psa asystującego,
  • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji, zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (nawet jeśli zwierzak nie pracuje jako ich przewodnik); w takim wypadku jednak zwolnienie dotyczy tylko jednego psa,
  • właściciele psów posiadający ponad 65 lat i prowadzący gospodarstwo domowe samotnie,
  • osoby objęte podatkiem rolnym od gospodarstw rolnych nie muszą płacić podatku, jeśli posiadają dwa psy,
  • członkowie przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych (jeśli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej).

Urzędnicy nie ukrywają, że niestety wciąż wielu właścicieli psów uchyla się od zapłacenia podatku za pupila. Warto jednak wiedzieć, że samorządy lokalne zwyczajowo przeznaczają część wpływów z podatków za psa na cele związane z opieką nad zwierzętami, na przykład na wsparcie schronisk. W niektórych miastach z takich środków finansowane są dystrybutory do woreczków na psie odchody i pojemniki na nieczystości. A zatem regulując tę drobną opłatę, pomagamy zwierzętom i ułatwiamy sobie życie.

Informacje zawarte w artykule aktualne na dzień 05.01.2020

No items found.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 23.09.2024 r r.

CHCĘ POŻYCZKĘ