Idealna szafa, w której zmieści się wszystko – to możliwe nawet w małym mieszkaniu. Grunt to dobra organizacja. Ile kosztuje garderoba i od czego zależy jej cena?
Jeśli mamy duży dom lub mieszkanie, garderoba może być oddzielnym pomieszczeniem, z własnym wejściem, zamykanym jak klasyczny pokój, czasem nawet z oddzielnym oknem. W przeciętnej wielkości mieszkaniu zazwyczaj organizuje się ją w sypialni, wzdłuż jednej ściany lub we wnęce. Garderoba tego typu przyjmuje często formę szafy do zabudowy, wykorzystującej całą przestrzeń aż do sufitu. Cena garderoby lub szafy pełniącej tę funkcję zależy m.in. od jej rozmiaru, użytych materiałów i akcesoriów, w jakie zdecydujemy się ją wyposażyć.
Jeśli zależy nam na zmniejszeniu kosztów, możemy pokusić się o samodzielne zabudowanie garderoby. Wystarczy zdecydować się na konstrukcję szkieletową, której obudową będą po prostu ściany pomieszczania, a dnem – podłoga. Samodzielny montaż obniża cenę całości i pozwala na dużą swobodę w zaprojektowaniu wnętrza. Niezbędnym minimum do takiej garderoby będzie dobrze wyposażony zestaw narzędzi dla majsterkowiczów oraz zakup ścianek i półek z płyty meblowej, metalowych słupów oraz rurek, przykręcanych lub montowanych rozporowo do podłogi, sufitu i ścian. Jeśli nasza garderoba jest oddzielnym pomieszczeniem z własnymi drzwiami, do takiej konstrukcji w wersji minimum wystarczy dokupić kilka pudełek i organizerów do przechowywania. Wtedy całościowy koszt może zamknąć się w zaledwie kilkuset złotych – oczywiście przy własnym nakładzie czasu i pracy poświęconej na wybudowanie takiej konstrukcji. Innym sposobem na oszczędność – tym razem czasu i energii potrzebnej do stworzenia własnego projektu – jest kupno gotowej szafy z wyposażeniem, na tyle dużej, żeby mogła pełnić rolę domowej garderoby. Przykładowe ceny gotowych szaf:
Właściciele małych mieszkań często decydują się na zamówienie szafy do zabudowy, usytuowanej zwykle we wnęce lub wzdłuż jednej ściany w sypialni. Cena takiej szafy zależy głównie od rodzaju drzwi oraz akcesoriów wyposażenia wewnętrznego. Podstawowe elementy wyposażenia szafy to drążki i półki. Klasyczne półki to proste i niedrogie elementy, warto więc umieścić je wszędzie tam, gdzie mamy trochę wolnej przestrzeni. Więcej zapłacimy za płaskie, wysuwane półki na prowadnicach, które służą do przechowywania pojedynczych, starannie złożonych koszul lub bluzek. Podczas projektowania dużej szafy warto przeznaczyć miejsce na przynajmniej dwa drążki, umieszczone na różnych wysokościach – około 180 cm na długie ubrania (płaszcze, sukienki) i 105 cm na ubrania krótsze. Długość drążków nie powinna przekraczać 100 cm, w innym przypadku mogą zacząć się wyginać (to samo dotyczy również półek). Drążki mogą być montowane na stałej wysokości lub wyposażone w mechanizmy do ich opuszczania i podnoszenia – tak zwane pantografy. Szczególnie przydadzą się one osobom niskiego wzrostu lub niepełnosprawnym, ale nie tylko – są po prostu wygodne. W dobrze zorganizowanej garderobie na pewno przyda się miejsce do przechowywania bielizny, ręczników, pościeli. Mogą to być tradycyjne szuflady lub wysuwane kosze na prowadnicach – druciane albo z metalowej, ażurowej siateczki. Ich niewątpliwą zaletą jest lepsza cyrkulacja powietrza, która pozwala na zachowanie większej świeżości ubrań niż w przypadku szuflad. Często są tańsze niż szuflady, chociaż do ich kosztów należy też doliczyć zakup szyn. Inne bardzo praktyczne akcesoria to np. półka na biżuterię, wieszak na spodnie, płócienny kosz, do którego można wrzucić ubrania przeznaczone do prasowania, czy chowane lustro, jeśli nie chcemy umieszczać go na drzwiach garderoby. Praktyczne może okazać się wewnętrzne oświetlenie. W zabudowanej szafie można wygospodarować też miejsce na odkurzacz, deskę do prasowania, żelazko czy powieszenie składanych krzeseł dla gości. Orientacyjne ceny poszczególnych elementów wyposażenia garderoby:
Pomysły na drzwi do zabudowanej szafy nie muszą ograniczać się do płyty laminowanej lub lustra. Może to być również szyba mleczna, kolorowe szkło lakierowane, grafika na szkle, ekoskóra, rattan czy bambus. Mogą być również ozdobione ażurowym panelem. Najmniej zapłacimy za drzwi z płyty meblowej, droższe zazwyczaj są skrzydła drzwiowe z ozdobnego szkła i lustrzane, a najdroższe – bambusowe lub rattanowe. Oprócz wzoru ważny jest także sposób otwierania – drzwi do szafy mogą być tradycyjne z zawiasami i uchwytem, przesuwne, łamane, składane w harmonijkę. W przypadku garderoby, która zajmuje całą ścianę lub wnękę, bardzo efektownie wyglądają drzwi podwieszane do sufitu, bez prowadnic podłogowych. Są jednak odpowiednio droższe. Więcej zapłacimy też za drzwi samodomykające się. Na cenę drzwi wpływa także materiał prowadnic i ram. Konstrukcje stalowe mogą być nieco tańsze niż aluminiowe, ponieważ zużywa się do nich mniej materiału ze względu na większą wytrzymałość stali. Niektóre rodzaje drzwi wymagają jednak znacznie większej konstrukcji aluminiowej, np. podwieszane albo całkowicie przeszklone. Przykładowe ceny drzwi do szafy do zabudowy: