Powrót

Ile dać na 18. urodziny w 2024 roku?

1.1.2024
Ile dać na 18. urodziny w 2024 roku?
Autor
Anna Dobrzanska

Osiemnaste urodziny – tak bardzo wyczekiwane, emocjonujące wydarzenie, którego nie sposób nie świętować. To znak, że młody człowiek zaczyna swoje dorosłe życie. Jaki prezent będzie odpowiedni na tę okazję? Powinniśmy wręczyć solenizantowi upominek, a może kopertę z pieniędzmi? Ile powinniśmy przeznaczyć na osiemnastkę, jeśli jesteśmy rodzicami, chrzestnymi, członkami dalszej rodziny czy znajomymi?

Prezent czy pieniądze – ile daje się na 18?

Jaki prezent będzie najodpowiedniejszy dla młodego człowieka, który dopiero wkracza w dorosłe życie? Czy powinniśmy zdecydować się na kupno pamiątkowego drobiazgu czy praktycznego prezentu? Ile powinien on kosztować i czy wypada ofiarować pieniądze? Odpowiedź na te pytania jest uzależniona od wielu czynników związanych z naszym budżetem, przyjętymi w danej rodzinie obyczajami, stopniem pokrewieństwa lub zażyłości oraz charakterem osoby obdarowywanej. Pierwszym krokiem, jaki warto wykonać, jest zapytanie solenizanta lub jego rodziców o wymarzony podarunek. Niektórzy osiemnastolatkowie mają wyraźnie sprecyzowane cele, np. zbierają pieniądze na kurs prawa jazdy, pierwszy samochód, droższy sprzęt elektroniczny czy zagraniczną podróż. Mają również wiele pasji, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas wyboru prezentu. Jak wybrać jego formę i ile powinniśmy na niego przeznaczyć?

Prezent czy pieniądze na 18 urodziny od rodziców

Osiemnaste urodziny to wielkie wydarzenie nie tylko dla solenizanta, ale często także dla jego rodziców. Jeśli twoje dziecko staje się pełnoletnie, nadal będzie mu miło, jeśli uczcicie wspólnie tę okazję. Warto zaznaczyć ten moment w szczególny sposób, wybierając odpowiedni prezent. Jako najbliższe osoby powinniśmy zadbać o to, aby w miarę możliwości spełnić marzenia naszego dziecka. Zorganizujmy nie tylko uroczystość rodzinną, ale – jeśli takie jest marzenie solenizanta – pozwólmy na zabawę w gronie znajomych. Wielu rodziców decyduje się na urządzenie urodzin w lokalu w ramach prezentu. Zanim jednak zrealizujemy ten pomysł, zapytajmy głównego bohatera imprezy o jego oczekiwania. Być może wolałby zorganizować skromniejszą uroczystość, a pieniądze przeznaczyć na coś, o czym aktualnie marzy.

Dobrym pomysłem – zamiast dawania koperty z pieniędzmi – jest otworzenie konta oszczędnościowego lub przeznaczenie urodzinowego budżetu na spełnienie marzenia solenizanta. Jeśli chcemy i możemy podarować mu większe sumy, zainwestujmy je np. w kurs prawa jazdy, kurs językowy lub rozwijający umiejętności i zainteresowania, sprzęt elektroniczny czy wycieczkę zagraniczną. Dopasujmy formę prezentu do osobowości oraz zainteresowań osiemnastolatka. Pamiętajmy, że na większe prezenty możemy złożyć się np. całą rodziną. Jeśli chcemy podarować dziecku coś sentymentalnego na pamiątkę tego ważnego wydarzenia, zdecydujmy się na klasyczną biżuterię lub zegarek z grawerem. Możemy również pozwolić młodemu dorosłemu samemu dysponować budżetem.

Osiemnastkowe prezenty od rodziców sięgają często tysiąca lub nawet kilku tysięcy złotych. Kwotę dopasujmy jednak do naszych możliwości finansowych, potrzeb obdarowywanego oraz przyjętych w naszej rodzinie zwyczajów. Często tańszy, ale spełniający marzenia prezent, jest cenniejszy, niż duża suma w kopercie.

Prezent na 18 od chrzestnego i chrzestnej.  Ile na 18 od chrzestnych?

Kwoty, jakimi zostają obdarowywani wkraczający w dorosłość młodzi ludzie przez swoich chrzestnych, są różnorodne i podobnie jak w przypadku rodziców i dalszej rodziny, zależą od zasobności portfela oraz obyczajów. Do koperty wkładamy od około 600 do nawet 1500 zł. Warto jednak przed podjęciem decyzji o formie prezentu porozmawiać z rodzicami lub samym solenizantem. Nawet jeśli nie utrzymujemy bliskich kontaktów, możemy przed uroczystością dopytać o formę podarunków. Być może będziemy mogli dołożyć się do jakiegoś większego, droższego prezentu lub kupić coś, czego osiemnastolatek potrzebuje. Jeśli nasz budżet jest ograniczony, złóżmy się na podarunek z innym członkiem rodziny lub zdecydujmy się na dokupienie drobnego upominku do mniejszej kwoty pieniędzy. Weźmy pod uwagę marzenia oraz charakter osoby obdarowywanej, starając się spełniać choćby jej niewielkie marzenia.

Ile dać na 18 – pieniądze czy prezent od dalszej rodziny

Członkowie dalszej rodziny najczęściej ofiarowują na osiemnaste urodziny od około 200 do nawet 600 zł. Jeśli nie możemy włożyć do koperty takiej kwoty, zdecydujmy się na kupno dobrze dopasowanego do charakteru solenizanta prezentu. Alternatywą jest połączenie obu form: kupno mniejszego upominku i dołączenie do niego koperty.

Ile kasy na 18 od znajomych? Prezent na 18 koleżanki lub kolegi

Jeśli wybieramy się na osiemnastkę koleżanki lub kolegi, zdecydujmy się raczej na kupno ciekawego prezentu, niż wręczenie koperty z pieniędzmi. Popularne są również składki na większy, droższy prezent. Najlepiej umówić się z pozostałymi gośćmi na daną kwotę od osoby – zazwyczaj jest to ok. 100 - 200 zł – i wybrać coś, co ucieszy solenizanta i pokaże mu, że dobrze go znamy. Młodzi ludzie często decydują się również na dokupienie drobnego, zabawnego upominku – symbolu rozpoczęcia nowego etapu w życiu.

Ile dać na 18. urodziny - infografika z pomysłami na prezent
Ile dać na 18. urodziny - infografika z pomysłami na prezent

Pożyczka online na prezent na 18-tkę

Pożyczka online to sposób, w jaki możesz poradzić sobie z nieoczekiwanymi wydatkami lub takimi, które przekraczają twój budżet domowy. Jeśli w twojej rodzinie zbliża się jakaś uroczystość, np. 18-tka, która wymaga prezentu lub gotówki, możesz jednorazowo skorzystać z szybkiej pożyczki przez Internet. Pierwsza pożyczka w vivus.pl to RRSO 0% i aż 61 dni na spłatę.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 23.09.2024 r r.

CHCĘ POŻYCZKĘ