Powrót

Jak stworzyć silne i bezpieczne hasło, jak je przechowywać?

30.8.2023
Jak stworzyć silne i bezpieczne hasło, jak je przechowywać?
Autor

Silne i bezpieczne hasło to w dzisiejszych czasach minimum bezpieczeństwa, jakie musimy spełnić, aby chronić nasz dane. Do tego, jak ważne jest jego ustawienie, nie trzeba już przekonywać - coraz częste ataki hakerskie i różnego rodzaju cyberprzestępstwa sprawiły, że wzrosła świadomość dotycząca ochrony danych przed wyłudzeniami. Jakich błędów unikać przy tworzeniu hasła i gdzie je przechowywać, aby były bezpieczne?

Najczęstsze przyczyny ataków hakerskich i cyberprzestępstw

Rosnąca ilość ataków hakerskich i cyberprzestępstw związana jest z lukami, które osoby niepożądane wykorzystują, aby wyłudzić od nas dane. Nieprzemyślane klikanie w wyskakujące okienka, potwierdzanie zgód bez ich uprzedniego przeczytania, phishing , czyli klikanie w przesłane przez hakerów linki ,które instalują na komputerze złośliwe oprogramowanie to tylko kilka z najpopularniejszych sposobów na wyłudzenie naszych danych i  nierzadko dalsze, przykre konsekwencje z tym związane.

Słabe hasło dostępu to także jedna z przyczyn ataków w Internecie, której można uniknąć stosując się do zasad i konstruując silne hasło dostępu do portali społecznościowych, skrzynki mailowej czy konta bankowego. Im trudniejsze hasło, tym trudniej jest hakerowi je złamać i wykraść nasze dane czy pieniądze. 

Pamiętajmy też, że niewskazane jest używanie tego samego hasła do wielu witryn - jeśli ponownie użyto hasła w wielu witrynach, a cyberprzestępcy dostaną się do jednej z nich, mogą wypróbować to samo hasło w kolejnych witrynach, z których korzysta użytkownik. 

Silne i bezpieczne hasło - jakich błędów unikać

Jakie są zasady tworzenia silnego i bezpiecznego hasła? Z definicji bezpieczne i mocne hasło to niepowtarzalny ciąg znaków składający się z małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych, oryginalne i niepowiązane z użytkownikiem. Aby takie stworzyć należy stosować się do kilku prostych zasad: 

Nie używaj słów oczywistych

Przy tworzeniu hasła nie używaj słów oczywistych i takich, które łatwo powiązać z twoją osobą. Najlepiej żeby hasło nie zawierało twojego imienia czy nazwiska, daty urodzenia, imienia psa czy ciągu prostych wyrazów np. “jedendwatrzy”. Jeśli zdecydujesz się na konkretne słowa, najlepiej żeby były one wybrane losowo i tematycznie niepowiązane np. może to być zbiór rzeczowników ze sobą niezwiązanych jak “kotszklankadrabina” czy “bluzakwasnatalerz”. Trzy dobrze dobrane losowo słowa mogą być dla Ciebie łatwe do zapamiętania, ale niełatwe do odgadnięcia dla osób trzecich.

Nie używaj słów pochodzących z Twojego otoczenia oraz zawierających dane osobowe

Każde słowo, które łatwo powiązać z daną osobą, nie jest dobrym materiałem na silne i bezpieczne hasło. Lepiej zrezygnować z tworzenia haseł na bazie danych osobowych swoich i członków rodziny, imion zwierząt, nr rejestracyjnych samochodu, dat urodzenia najbliższych czy rocznic. Są to informacje łatwe do zdobycia i znane wielu osobom, w związku z czym będą też łatwe do złamania dla hakera. 

Nie używaj sekwencji słów i liczb lub znaków na klawiaturze

Przy tworzeniu bezpiecznego hasła nie powinno się używać prostych sekwencji słów, liczb i znaków na klawiaturze. Na wstępie należy odrzucić hasła tj.: 12345678, qwerty123, abcdefgh itp. Są to ogólnie znane kompilacje, które nie będą dobrą składową silnego hasła. Zrezygnuj też z szeroko znanych cytatów czy słów piosenek. Jeśli chcesz się posłużyć ogólnie znanymi lub łatwymi do zapamiętania wyrażeniami zmień sposób ich zapisu - zamiast literek użyj znaków specjalnych, które są podobne do danej litery - dzięki temu możesz stworzyć długie i bezpieczne hasło, które łatwo zapamiętasz. 

Nie używaj tego samego hasła w wielu miejscach

Kiedy już znajdziemy hasło idealne mamy tendencję do korzystania z niego w wielu witrynach. Używanie tego samego hasła w wielu miejscach nie jest jednak bezpieczne - wystarczy, że osoba niepowołana wykradnie nasze hasło i w ten sposób uzyska dostęp do więcej niż jednego miejsca/strony/aplikacji czy platformy, z której korzystamy. 

No items found.

Jak stworzyć bezpieczne i silne hasło - krok po kroku

Aby zwiększyć „siłę” swojego hasła warto zastosować się do poniższych wskazówek:

  • hasło musi składać się z minimum 8 znaków,
  • hasło nie może zawierać w sobie nazwy Twojej usługi,
  • has
  • ło nie może zawierać polskich znaków,
  • hasło powinno zawierać zarówno małe jak i duże litery,
  • hasło powinno zawierać cyfry,
  • wykorzystaj również znaki specjalne (np. &, @, !).

Dobrą praktyka przy tworzeniu bezpiecznego hasła jest:

  • kombinacja kilku słów, które można też oddzielać znakami specjalnymi,
  • kombinacja dużych i małych liter,
  • zastępowanie popularnych liter, znakami specjalnymi, np. a-@, i-1, o=0, s=% itp.,
  • stosowanie znaków specjalnych naprzemiennie z literami i cyframi,
  • słowa zapisane z celowym błędem, ale nadal łatwe do zapamiętania lub łatwe do skojarzenia, 
  • używanie kombinacji które nie mają sensu, ale ze względu na charakterystyczny wydźwięk kojarzone są i wpadają w pamięć, mogą zostać uzupełnione dodatkowymi znakami.

Warto też pamiętać, żeby:

  • za każdym razem tworzyć unikatowe hasło do kolejnej witryny,
  • nie zapisywać hasła w łatwo dostępnych miejscach,
  • nie wpisywać hasła, kiedy ktoś patrzy,
  • nie wysyłać haseł w wiadomościach e-mail,
  • natychmiast zmieniać hasła, które zostały naruszone,
  • nie wpisywać haseł na obcych komputerach.

Gdzie i jak bezpiecznie przechowywać hasła?

W utrzymaniu silnych i bezpiecznych haseł pomocne są dodatkowe narzędzia tj. menedżery haseł. Tego typu aplikacje umożliwiają zapisywanie informacji o danych dostępowych do konkretnych witryn internetowych. Tak zapisane dane są dodatkowo szyfrowane klucze, a dostęp do menedżera haseł, w którym zgromadzone są wszystkie zapisane hasła zabezpiecza jedno hasło główne. W ten sposób można przechowywać bezpiecznie wszystkie swoje hasła w jednym miejscu. 

Ważne! Aby skutecznie zabezpieczyć hasła, musimy postarać się o stworzenie złożonego i skomplikowanego ciągu znaków, który będzie hasłem głównym. Dobra wiadomość jest jednak taka, że zamiast wielu różnych danych logowania skupiamy się na zapamiętaniu jednego, unikalnego hasła. To ważne, bo odzyskanie hasła do menedżera jest szalenie trudne, a czasem wręcz niemożliwe.

Całkowita kwota pożyczki 1100 zł
Całkowita kwota do spłaty 1100 zł
Całkowity koszt pożyczki 0 zł
Oprocentowanie w skali roku 0%
Umowa na 61 dni

Reprezentatywny przykład dla pierwszej pożyczki udzielanej za pośrednictwem strony internetowej www.vivus.pl, aplikacji mobilnej Vivus.pl lub przez telefon: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to 0% przy założeniach: całkowita kwota pożyczki 1 000 zł; całkowita kwota do zapłaty 1 000 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni. Stan na 23.09.2024 r r.

CHCĘ POŻYCZKĘ