Pożyczka na czek GIRO to pożyczka gotówkowa, którą można wypłacić na poczcie. To znaczy, że nie trzeba posiadać konta bankowego by o nią wnioskować. Nie trzeba robić przelewu identyfikacyjnego, by potwierdzić swoje dane. Jak zrealizować czek GIRO? Dla kogo pożyczka na czek GIRO będzie najlepszym rozwiązaniem i jak wygląda proces wnioskowania oraz weryfikacji pożyczkobiorcy?
Czek GIRO to dokument, który upoważnia wskazaną osobę do wypłacenia określonej kwoty pieniędzy w ramach umowy pożyczki. Podstawową zaletą tego typu pożyczki jest możliwość odebrania pieniędzy w gotówce, do ręki - wystarczy zgłosić się do placówki Poczty Polskiej lub wybranego punktu Banku Pocztowego.
Czek GIRO to dokument wydawany w wersji papierowej lub elektronicznej. Druk otrzymuje klient, który na jego podstawie dokonuje wypłaty środków. Na czeku powinny znajdować się:
w wersji papierowej:
w wersji elektronicznej (np. SMS z kodem):
Uwaga! Wypłaty można dokonać jedynie przy okazaniu dokumentu tożsamości.
Czeki są ważne tylko przez określony czas. Zazwyczaj jest to ok. 5-7 dni. Odzyskanie środków z czeku po tym czasie to skomplikowana i czasochłonna procedura.
Realizacja czeku GIRO może się odbyć w placówce pocztowej - wystarczy udać się do oddziału Poczty Polskiej i okazać czek lub dane z SMS wraz z dokumentem tożsamości, aby otrzymać pieniądze od ręki. Wypłaty można też dokonać w siedzibie Banku Pocztowego.
Pożyczka na czek GIRO to rozwiązanie dla osób, którym zależy na pieniądzach wypłacanych do ręki. Pożyczki na czek GIRO to pożyczki krótkoterminowe, a okres ich spłaty wynosi, podobnie, jak w przypadku pozabankowych pożyczek online, 30 dni.
Pożyczki bez sprawdzania baz poszukują zazwyczaj osoby zadłużone lub posiadające złą historię kredytową. W grupie zainteresowanych otrzymaniem gotówki do ręki są też osoby z zajęciem komorniczym - dzięki temu, że pieniądze nie trafią na konto, może być bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe ich przejęcie przez komornika.
Jak jest w praktyce? Większość firm pożyczkowych, również tych udzielających pożyczek na czek GIRO, weryfikuje sytuację finansową swoich wnioskodawców. Jeśli jest on niejasna lub na koncie widnieją zadłużenia, wpisy o braku terminowej spłaty lub zwyczajnie sytuacja finansowa wnioskodawcy jest niepewna, trzeba się liczyć z odmową udzielenia pożyczki.
Z pożyczki na czek GIRO chętnie korzystają osoby, które nie posiadają konta bankowego, nie mają na tym koncie środków lub nie chcą, aby taka pożyczka została odnotowana w historii rachunku. Jak odbywa się weryfikacja tożsamości pożyczkobiorcy w przypadku pożyczki bez konta bankowego? Cały proces weryfikacji i potwierdzania tożsamości pożyczkobiorcy zachodzi na poczcie, po okazaniu dowodu osobistego i przy okazji realizacji czeku GIRO.
Aby wypłacić pożyczkę na czek GIRO należy:
Wypłata pożyczki w formie czeku GIRO jest w pełni legalna i bezpieczna. Podobnie jak w przypadku każdej pożyczki, warto zawsze sprawdzić firmę, która nam jej udziela, dobrze jest przeczytać umowę, upewnić się, czy wszystkie koszty pożyczki są jasno przedstawione i od początku znane.
W dobie bankowości elektronicznej, digitalizacji usług finansowych i szerokiej dostępności pożyczek online, pożyczka na czek GIRO nie cieszy się dużą popularnością. Kto może być nią zainteresowany? Dla kogo będzie ona ułatwieniem?
O tym już wspominaliśmy - pożyczka na czek GIRO może być jedynym rozwiązaniem dla osób bez konta bankowego. Osoby te nie mogą skorzystać z usług banków, SKOKów a nawet firm pożyczkowych, które również wymagają posiadania indywidualnego numeru rachunku bankowego.
Nie wszystkie firmy pożyczkowe wyrażają zgodę na wykonanie przelewu identyfikacyjnego ze wspólnego konta bankowego. Jeśli posiadamy tylko takie konto, możemy mieć problemy z zaciągnięciem pożyczki online, istnieje bowiem podejrzenie, że współmałżonek nie wie o fakcie zaciągania zobowiązania. Problem ten znika w przypadku pożyczki na czek GIRO, w której nie trzeba podawać numeru konta bankowego, a cały proces odbywa się z pominięciem tego elementu.
Osoby posiadające zaległe zobowiązania finansowe lub już objęte zajęciem komorniczym wybierają opcję pożyczki z gotówką do ręki, licząc na to, że jeśli pieniądze nie trafią na konto, nie zostaną zajęte przez komornika. Problem w tym, że nie o sposób wypłaty tu chodzi - większość firm pożyczkowych w ogóle nie udzieli pożyczki osobom, których status pozwala jasno stwierdzić, że mogą mieć problem z ich spłatą w przyszłości.
Pożyczki udzielane w domu klienta to oferty skierowane najczęściej do osób starszych, które mogą napotkać trudności w uzyskaniu pożyczki online. Oczywiście na rynku istnieją firmy oferujące tego typu pożyczki. Trzeba jednak liczyć się z faktem, że zazwyczaj są one droższe (trzeba doliczyć koszty obsługi związanej z dojazdem i wizytą przedstawiciela w domu klienta) i nie zawsze są udzielane na przejrzystych zasadach. Dlatego zaleca się szczególną ostrożność przy tego typu usługach, zwłaszcza jeśli zamierzamy wpuścić obcą osobę do domu.
Czytaj więcej: Pożyczki do domu - na czym polegają i kto ich udziela?>>
Po dodatkowe pieniądze można zwrócić się również do osoby prywatnej - może to być członek rodziny, przyjaciel czy obca osoba, która zgodzi się udzielić pożyczki. W Internecie można też znaleźć oferty pożyczek prywatnych od tzw. inwestorów, na które jednak należy szczególnie uważać.
Czytaj więcej: Czym jest pożyczka prywatna i jakie są zasady jej udzielania?>>