Nazwa „lombard” pochodzi z języka włoskiego – lombardami nazywano włoskich bankierów, którzy u schyłku średniowiecza działali na terenie Europy Zachodniej. Dziś lombard to instytucja, która udziela pożyczki pod zastaw jakiegoś przedmiotu i wypłaca gotówkę od ręki. Przedmiot staje się gwarantem tego, że pożyczka zostanie spłacona. Lombard to nie to samo co miejsce skupu, do którego przychodzimy z zamiarem stałej sprzedaży jakiegoś przedmiotu. Korzystając z usług lombardu oddajemy coś w zastaw, aby otrzymać gotówkę, jednak po spłaceniu pożyczki, zastawiony przedmiot wraca do nas.
Załóżmy, że chcemy oddać pod zastaw biżuterię. Po przyniesieniu jej do lombardu, rzeczoznawca określa jej wartość – możemy zgodzić się na przyjęcie takiej kwoty lub poprosić o wycenę w innym lombardzie. Musimy mieć na uwadze, że oszacowana przez rzeczoznawcę wartość zastawianej biżuterii będzie mocno zaniżona. Ma to na celu zapewnienie zysku w przypadku ewentualnego odsprzedania danej rzeczy przez lombard. Przystając na warunki zaproponowane w lombardzie otrzymamy krótkoterminową pożyczkę - zazwyczaj udzielana jest na miesiąc. Jeśli w ciągu tego czasu oddamy pożyczone pieniądze(wraz z prowizją i odsetkami) zastawiony wcześniej przedmiot zostanie nam zwrócony. Natomiast, jeśli nie uda nam się zwrócić zadłużenia, przedmiot staje się własnością lombardu i zostanie wystawiony na sprzedaż.
Pożyczkę w lombardzie może wziąć każda osoba pełnoletnia. Do podpisania umowy wymagany jest tylko dowód osobisty. Lombardy nie sprawdzają zdolności kredytowej czy wpisu w rejestrze dłużników, gdyż zabezpieczeniem spłaty jest zastawiony przedmiot.
Czytaj również: Pożyczka dla zadłużonych ze złą historią w BIK – czy jest możliwa?>>
Olbrzymimi atutami pożyczek lombardowych z całą pewnością jest łatwość otrzymania gotówki i brak formalności. Jednak, czy pożyczki lombardowe są tanie? Jakie jest oprocentowanie w lombardzie?
Przypominamy i podkreślamy, że korzystając z pożyczki lombardowej, należy spłacić pożyczoną kwotę powiększoną o odsetki lombardowe oraz opłaty dodatkowe. Wysokość odsetek określa ustawa. Obecnie mogą one wynosić dwukrotność sumy stopy referencyjnej NBP powiększonej o 3,5 punktów procentowych w skali roku (aktualnie 7,2%). Licząc koszty pożyczki zaciągniętej w lombardzie, trzeba wziąć pod uwagę również prowizję, jaka zostanie naliczona, a ta niestety zazwyczaj jest bardzo wysoka. Dużym minusem pożyczek lombardowych jest zaniżanie wartości ruchomości, jaką oddajemy podzastaw – nawet do 30-70% rzeczywistej wartości.
Zastawianie rzeczy to podstawa działania lombardu – zastaw działa jako zabezpieczenie spłaty zobowiązania. Jeśli szukamy szybkiej gotówki od ręki i chcemy uniknąć formalności lepiej zdecydować się na pożyczkę od rodziny, znajomych. Jeśli jednak zależy nam dodatkowo na dyskrecji to najlepszym rozwiązaniem będzie pożyczka internetowa w sprawdzonej firmie pożyczkowej. W vivus.pl pożyczkę można wziąć całkowicie przez Internet, bez wychodzenia z domu, a pierwsza pożyczka to 0% RRSO (przykład reprezentatywny na końcu artykułu na dole strony).
Zastawianie rzeczy w lombardzie powinno odbywać się na podstawie umowy, dlatego jeśli postąpimy zgodnie z prawem i spiszemy poprawnie odpowiedni dokument, taka forma zapożyczenia nie powinna stanowić problemu.
Aby mieć pewność, że pożyczka lombardowa jest bezpieczna upewnijmy się, że zawierana umowa posiada wszystkie poniższe elementy:
Czytaj również: Bezpieczne chwilówki - jak bezpiecznie pożyczać przez Internet?
Wybierając taką formę zapożyczenia wiele osób decyduje się na zastaw telefonu w lombardzie. Popularne są także inne sprzęty elektroniczne, jak tablety, komputery czy konsole do gier. Jest to częsty wybór ze względu na dużą wartość tego typu urządzeń.
Jednak sprzęt elektroniczny to nie jedyne, co można oddać pod zastaw. Tak naprawdę wszystko zależy od rzeczoznawcy w lombardzie, bo zastawić można praktycznie wszystko, co posiada większą wartość i co rzeczoznawca uzna za atrakcyjne (lombard może odmówić przyjęcia przedmiotu jeśli uzna, że może pochodzić on z nielegalnych źródeł bądź jest na niego mały popyt i ewentualne sprzedanie go byłoby trudne). Oprócz elektroniki do lombardów trafiają: sprzęt AGD, sprzęt sportowy, biżuteria, dzieła sztuki czy antyki.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co można oddać pod zastaw? Przeczytaj artykuł: Co można sprzedać w lombardzie?
Pożyczki w lombardzie charakteryzują się szybkim dostępem do gotówki, brakiem formalności oraz brakiem konieczności wykazania zdolności kredytowej. Jest jednak jeszcze jedna bardzo istotna cecha, o której należy wspomnieć – okres trwania pożyczki. Pożyczka pod zastaw ma krótki czas spłaty, trwający z reguły maksymalnie 31 dni. Aby mieć pewność, że nie stracimy cennego dla nas przedmiotu warto zastanowić się, czy taki okres wystarczy nam, aby zebrać kwotę niezbędną do uregulowania zadłużenia.
Niektóre lombardy oferują możliwość wydłużenia terminu spłaty, dlatego zanim wybierzemy lombard, z którego skorzystamy, warto sprawdzić, czy zapewnia on taką możliwość. Jeśli tak, taką informację należy zawrzeć w umowie pożyczki wraz z warunkami, na jakich termin spłaty może zostać wydłużony.
Podsumowując, pożyczka w lombardzie jest alternatywą dla osób, które mają niską zdolność kredytową lub złą historię w BIK. Pożyczka taka jest dyskretna i nie jest odnotowywana w rejestrach dłużników. To również możliwość spieniężenia przedmiotu – czasem ostatnia deska ratunku, gdy brakuje nam gotówki.
Czytaj również: Pożyczka pod weksel – co to jest?
Wśród największych wad wskazuje się na zaniżoną wycenę zastawianego przedmiotu, nawet do 70% niższą niż wartość rynkowa, którą można uzyskać sprzedając przedmiot. Również koszty pożyczki lombardowej są wysokie – jeśli podliczymy oprocentowanie i dodatkowe koszty pozaodsetkowe (np. prowizję), pożyczka może okazać się zdecydowanie bardziej kosztowna niż ta oferowana przez firmy pożyczkowe.