Zgodnie z polskim prawem dokumentem poświadczającym tożsamość jest dowód osobisty oraz paszport. Jednak musimy pamiętać, że ani banki, ani zdecydowana większość innych instytucji finansowych, w tym pozabankowych, nie akceptują w swoich procedurach paszportu jako dokumentu potwierdzającego tożsamość. Każdy dorosły obywatel Polski ma obowiązek posiadania dowodu osobistego, który zawiera konkretne informacje służące jego identyfikacji. Jednak Vivus.pl oferuje pożyczkę na paszport dla osób, które nie są obywatelami Polski.
W banku pożyczka bez dowodu nie jest możliwa. Procedura udzielania pożyczek w instytucji pozabankowej jest bardziej uproszczona i mniej sformalizowana niż w banku - jednak nadal dowód osobisty jest potrzebny w celu weryfikacji klienta. Polega ona bowiem na zarejestrowaniu się na stronie firmy pożyczkowej i wypełnieniu formularza danymi właśnie z dowodu osobistego.
Tak też jest w vivus.pl – wystarczy wejść na stronę, wybrać kwotę pożyczki i okres, na jaki chcemy ją wziąć, a następnie wypełnić wniosek. Kolejnym krokiem jest przelew identyfikacyjny z konta, którego numer podaliśmy we wniosku. Przelew identyfikacyjny jest konieczny, aby firma pożyczkowa mogła potwierdzić prawdziwość podanych przez nas danych.
Czy pożyczka bez dowodu jest możliwa? Choć procedura ubiegania się o pożyczkę została uproszczona do minimum to jednak wymaga podania konkretnych danych z dowodu lub paszportu (jeśli nie jesteś obywatelem Polski). Jest też stosowana w procesie weryfikacji pożyczkobiorcy w zdecydowanej większości pozabankowych firm pożyczkowych. Nie ma możliwości zaciągnięcia pożyczki na podstawie prawa jazdy, ponieważ ten dokument nie zawiera wymaganych danych.
Chwilówki przez Internet na dowód w vivus.pl to zero formalności i uproszczony do minimum proces wnioskowania online, który zajmie ci kilka chwil, bez wychodzenia z domu. Kontaktujemy się z pożyczkobiorcą jedynie w wyjątkowych sytuacjach w celu dodatkowej weryfikacji. Na decyzję i pieniądze nie musisz czekać długo – to również załatwimy błyskawicznie. Do złożenia wniosku wystarczy ci:
Pierwsza pożyczka na 3000 zł w VIVUS = RRSO 0%, tzn. że oddajesz tyle, ile pożyczyłeś. Udzielana jest na 61 dni. Przykład reprezentatywny na końcu artykułu, na dole strony.
Dowodu osobistego nie muszą przedstawiać klienci, którzy już wcześniej zaciągali zobowiązanie w danej firmie pożyczkowej, ich dane zostały zweryfikowane. Przy kolejnej pożyczce nie jest konieczne ponowne podawanie danych osobowych przy założeniu, że są one aktualne. W vivus.pl klienci są weryfikowani tylko raz, wtedy gdy zaciągają pierwszą pożyczkę. Natomiast pożyczka bez dowodu nie jest możliwa, kiedy jesteśmy przez daną firmę weryfikowani po raz pierwszy.
Niestety również przypadku, gdy zgubimy dowód lub zostanie nam skradziony, nie będziemy mieć możliwości zaciągnięcia pożyczki bez dowodu. Wprawdzie przy zgłoszeniu zgubienia dowodu osobistego lub jego kradzieży możemy wystąpić o wydanie zaświadczenia informującego o tym, że jesteśmy w toku wyrabiania nowego dokumentu. Takie zaświadczenie nie pomoże nam jednak w przypadku ubiegania się o pierwszą pożyczkę.
Jeśli posiadamy konto klienta w serwisie pożyczkowym, a zagubienie dokumentu miało miejsce w okresie ważności dokumentu, możemy wystąpić o pożyczkę bez podawania danych dowodu, ponieważ już widnieją w systemie. Jednak w sytuacji, gdy już otrzymamy nowy dokument, obowiązkowo musimy zaktualizować dane.
Dla osób, które nie posiadają paszportu, pierwszym dokumentem, który przychodzi na myśl jako zastępczy, jest prawo jazdy. Nie jest to jednak dokument potwierdzający naszą tożsamość, nie zostanie więc uznany ani przez bank, ani przez instytucję pozabankową. W związku z tym, nie ma możliwości wzięcia pożyczki na podstawie prawa jazdy. Nie jest to możliwe ani online, ani przez telefon, ani osobiście.
Zaciągnięcie kredytu w banku na podstawie paszportu lub prawa jazdy nie jest możliwe, dokumentem tożsamości używanym w procedurze kredytowej jest dowód osobisty.
Wyjątkiem są jedynie obcokrajowcy, którzy legitymują się paszportem. Inaczej wygląda procedura zaciągnięcia zobowiązania w banku dla obcokrajowców z Unii Europejskiej, posiadających dowód osobisty, a inaczej spoza UE.
W pierwszym przypadku procedura ubiegania się o kredyt będzie nieco prostsza, ze względu na prawo wspólnotowe, chociaż i tak bank ma możliwość odmówienia udzielenia kredytu lub pożyczki (np. w sytuacji, gdy uzna, że centrum interesów życiowych klienta znajduje się poza granicami Polski).
Obcokrajowcy spoza Unii Europejskiej ubiegający się o kredyt muszą spełnić szereg dodatkowych formalności. Należy pamiętać, że oferta banków, a także wszystkie procedury będą całkowicie się różnić w przypadku pożyczki dla obcokrajowców a polskich obywateli.
Istnieje kilka firm na rynku polskim, które umożliwiają cudzoziemcom zaciągnięcie kredytu lub pożyczki na paszport. Podobnie jak Polacy, muszą oni spełnić pewne wymagania. Mimo że dla obcokrajowców ta procedura jest bardziej skomplikowana niż w przypadku Polaków, to wciąż stanowi alternatywę dla procedur bankowych.
Do prawidłowej weryfikacji zagranicznego pożyczkobiorcy potrzebne są następujące dane: ważny paszport, karta czasowego pobytu, pełnoletność, zdolność kredytowa, obliczona na podstawie legalnego zatrudnienia w kraju oraz nadany numer PESEL, często także polski numer telefonu komórkowego oraz polskie konto osobiste.
Nie licząc ofert pożyczkowych skierowanych do cudzoziemców, na rynku polskim znajdziemy niewiele firm, które do weryfikacji klienta używają danych z paszportu, zwykle mogą poprosić o dodatkowe dane, np. zaświadczenie o dochodach. Również kwota pożyczki na paszport może być znacznie niższa. Zdecydowana większość pozabankowych instytucji finansowych wymaga danych z dowodu osobistego.