Wakacje to wyczekiwana przyjemność, ale też duże koszty. Galopująca inflacja sprawiła że wiele osób zrezygnowało z wakacji, są też tacy, którzy zamienili all inclusive w Grecji na pole namiotowe nad polskim morzem. Zwłaszcza w obecnej sytuacji warto przygotować się do wakacji jak do projektu finansowego. Budżet wakacyjny powinien być podstawowym narzędziem, z którym zasiądziesz do planowania wyjazdów i podróży - dzięki niemu dokładnie rozplanujesz wydatki i zapewnisz sobie spokojny wypoczynek w trakcie całego urlopu. Pobierz planer w formie pdf i przekonaj się o jego zaletach w praktyce!
Tak jak w codziennym życiu, tak i podczas wakacji planowanie ma sens. Pozwala zaoszczędzić cenny czas, niweluje stres, daje poczucie kontroli i pozwala oszczędzić pieniądze. A przecież nie od dziś wiadomo, że spokojna głowa to podstawa efektywnego odpoczynku.
Kilka lub kilkanaście dni urlopu w ciągu roku to bezcenny czas, który możemy poświęcić na odpoczynek od codziennej pracy i obowiązków. Z takich chwil większość z nas chce czerpać garściami i wykorzystać je jak najlepiej i jak najpełniej. Nie bez powodu mówi się, że w dzisiejszym świecie czas jest walutą i jest “droższy od pieniędzy”. A czas wakacji to dla wielu jedyny moment w roku na naładowanie baterii i prawdziwy reset.
Planowanie daje kontrolę nad czasem - dzięki niemu możemy przygotować się na najróżniejsze sytuacje, a co za tym idzie zapobiec marnotrawieniu czasu już na urlopie. Na przykład wcześniej uzupełniona lista rzeczy do spakowania na wyjazd sprawi, że unikniemy biegania po sklepach i tracenia czasu na zakupy. Plan zwiedzania pozwoli szybciej i sprawniej poruszać się na miejscu, a zakup biletów online uchroni przed staniem w zatłoczonych kolejkach do kasy.
Wakacje są w końcu po to, aby wypoczywać i się relaksować, a mając plan nie trzeba szukać, zastanawiać się, sprawdzać - wystarczy tylko realizować i odhaczać kolejne punkty z listy.
Planowanie wakacji to też niewątpliwie oszczędność pieniędzy. Dobrze przygotowana i skompletowana lista rzeczy do zabrania uchroni nas przed zbędnymi wydatkami na miejscu. Korzystając z planera tygodniowego jesteśmy w stanie dokładnie rozpisać i zaplanować każdy dzień urlopu - począwszy od noclegu na zwiedzaniu kończąc. Dzięki takiej rozpisce możemy efektywnie zaplanować podróż - przemieszczać się od punktu do punktu, zaplanować posiłki w hotelu lub na mieście i zrobić listę zabytków do zobaczenia. To wszystko zaś pozwala z dużą dokładnością oszacować dzienny budżet i mieć nad nim kontrolę podczas całego wyjazdu. Jeśli będziemy się trzymać planu, nie damy się ponieść wakacyjnemu szaleństwu i pieniądze wydamy zgodnie z wcześniejszymi założeniami.
Planowanie niweluje stres i falę negatywnych emocji, które pojawiają się, kiedy nagłe sytuacje po prostu zaskakują. A wakacje są przecież po to, aby odpocząć, zrelaksować się i oczyścić głowę z codziennych problemów. Każdy z nas przeżył kiedyś stresującą sytuację w trakcie urlopu i z pewnością nikt nie chce jej powtórzyć. Zamiast szukać odpowiedniego pociągu na ostatnią chwilę czy błądząc po mieście w poszukiwaniu hotelu, warto wcześniej zaplanować kwestie związane z podróżą, transportem oraz prześledzić opinie o hotelach, restauracjach i miejscach wartych odwiedzenia. Dzięki temu nie tylko zyskamy wiedzę i wybierzemy lepiej, ale też będziemy spokojniejsi i nie będziemy się stresować tym, co już dawno zostało zaplanowane i ustalone.
Budżet wakacyjny dobrze jest podzielić na 2części - wydatki zaplanowane i wydatki rzeczywiste. Dzięki temu możemy z dnia na dzień kontrolować finanse i łatwo obliczyć czy danego dnia wydaliśmy więcej czy mniej pieniędzy i wprowadzić ewentualne zmiany w kolejnych dniach. Jeśli jednego dnia przekroczymy budżet, w kolejnym można zrezygnować np. z zaplanowanej wcześniej atrakcji i odwrotnie - jeśli okaże się, że zaoszczędziliśmy - kwotę nadwyżki można przeznaczyć na inne wydatki w kolejnych dniach pobytu.
Budżet planowany to spis najważniejszych wydatków i kosztów, które trzeba będzie ponieść w trakcie urlopu. Do budżetu planowanego wlicza się transport, noclegi, jedzenie oraz koszty biletów wstępu i innych atrakcji. W przeciwieństwie do opłat za hotele czy podróż, koszty wyżywienia, zwiedzania i innych zaplanowanych atrakcji warto podzielić na dni, dzięki czemu łatwiej jest kontrolować całościowy budżet dzienny i ewentualnie przerzucić wydatki na inne dni już w trakcie trwania urlopu, nie przekraczając przy tym zakładanego budżetu.
Tracker wydatków pozwala na bieżąco kontrolować koszty wyjazdu. Dzięki niemu możemy naocznie obserwować wydatki, sprawdzać, czy nie przekraczają zakładanego przed wyjazdem budżetu i na każdym etapie wiedzieć, ile pieniędzy pozostało jeszcze do dyspozycji.
Przy planowaniu budżetu na noclegi i transport warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, które mogą znacząco wpłynąć na ostateczną sumę wydatków.
Jeśli podróż będzie się odbywać samochodem warto wcześniej sprawdzić ceny benzyny, szczególnie w przypadku zagranicznych wyjazdów. Dodatkowo warto się zastanowić nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia, które w razie awarii pokryje koszty naprawy czy holowania. Niemniej ważna będzie też analiza trasy - bardzo często zapominamy, że na wielu odcinkach autostrad trzeba umieszczać opłaty - do budżetu trzeba więc wpisać również opłaty za płatne odcinki dróg.
W przypadku podróży samolotem warto wcześniej zastanowić się, ile sztuk bagażu będzie niezbędne, bo każda z nich to dodatkowy koszt do budżetu zarówno w czasie podróży na wakacje, jak i podczas powrotu z urlopu. Jeśli podróż odbywa się z dziećmi warto prześledzić, czy w liniach lotniczych przysługują dodatkowe bagaże bez opłat lub czy trzeba płacić dodatkowo za przewiezienie wózka lub fotelika dziecięcego.
Jeśli zaś chodzi o noclegi to także w zależności od typu podróży - czy odbywa się ona bezpośrednio czy odcinkami, z dziećmi czy bez - warto przygotować się na ewentualne dodatkowe noclegi na trasie. Nawet jeśli podróżujemy sami może się okazać, że warunki atmosferyczne lub zwyczajne zmęczenie zatrzymają nas gdzieś w drodze i konieczne będzie wynajęcie pokoju w hotelu - taki koszt również warto wziąć pod uwagę przy planowaniu budżetu. Wybierając hotel czy pensjonat dobrze jest sprawdzić wszelkie dodatkowe koszty - czy np. korzystanie z klimatyzacji lub lodówki nie jest płatne. W przypadku campingów i pól namiotowych, zwróćmy uwagę na opłaty za prąd itp. - w ostatnich czasach zwiększyły się znacząco. Wybierając nocleg warto też przekalkulować, czy bardziej opłaca się wziąć nocleg ze śniadaniem czy taniej wyjdzie przygotowanie śniadania samemu. No i kolejna kwestia - to, że hotel, który położony jest na uboczy jest tańszy, wcale nie musi oznaczaćoszczędności - sprawdźmy, czy nie wydamy więcej na środki transportu, którymi będziemy się poruszać.
Wyżywienie w trakcji wakacji to spory element całego budżetu. Warto wcześniej zaplanować i zorganizować wyżywienie w trakcie całego pobytu. W przypadku niektórych osób wyżywienie może być już wpisane w koszt wakacji (np. wykupionych w biurze podróży).
Wynajmując domek lub mieszkanie można też zdecydować się na samodzielne przygotowywanie posiłków, ale w takiej sytuacji należy wliczyć koszty zakupu produktów spożywczych w stawkach obowiązujących wdanym kraju/kurorcie - pamiętajmy, że w kurortach i miejscach turystycznych ceny takich produktów mogą być dużo wyższe.
Jeśli zdecydujemy się na stołowanie się w lokalnych restauracjach warto wcześniej sprawdzić ceny i znaleźć restauracje z dobrymi opiniami i w miarę korzystnymi cenami - lepiej wybrać te nieco oddalone od głównych, turystycznych punktów. Ustalając budżet warto też pamiętać o doliczeniu opłat za serwis czy napiwki - w niektórych krajach są one dopisywane do rachunku.
Wybierając destynację zazwyczaj planujemy też zwiedzenie najważniejszych atrakcji czy zabytków. Jak tylko ustalimy wakacyjne must-see dobrze jest sprawdzić koszt biletów wstępu - może się okazać, że w niektóre dni wstęp jest bezpłatny lub tańszy. Korzystna opcją jest też zakup biletów online - niektóre muzea sprzedając wejściówki wcześniej, pobierają niższą opłatę za wstęp, a dodatkowo możemy uniknąć kolejek do kasy, szczególnie w gorącym okresie turystycznym.
Każde wakacje to też koszty nieprzewidziane. Budżet na niespodziewane wydatki należy koniecznie wpisać do planera podróży. W trakcie wyjazdu mogą się przecież wydarzyć wypadki czy choroby, które wymagają interwencji lekarskiej lub wykupienia specjalistycznych leków. Mogą też pojawić się okazje zakupowe, o których wcześniej nie pomyśleliśmy, a są warte rozważenia. W takim wypadku można skorzystać ze środków zapasowych, ale pamiętając, żeby dysponować nimi rozsądnie i z zimną głową, a nie pod wpływem chwili czy kaprysu.