Kiedy samodzielnie urządzamy mieszkanie, koniec końców może okazać się, że nie odeszliśmy daleko od typowej stylistyki pokoju z meblościanką lub przeciwnie – nieumiejętnie wprowadziliśmy elementy loftu i w efekcie nasz dom wygląda jak magazyn lub źle dobraliśmy materiały i znowu musimy robić remont pięknej, lecz zawilgotniałej łazienki bez płytek.
Urządzanie domu lub mieszkania to zadanie, które najlepiej jest zostawić profesjonalistom. Mamy wtedy gwarancję, że uzyskamy stylowe i funkcjonalne wnętrze, które zrobi wrażenie nawet na najbardziej powściągliwych znajomych.
Przejdź do sekcji artykułu:
Czy wiesz, że czasem wystarczy niewielka ingerencja, aby optycznie powiększyć małe pomieszczenie lub sprawić, że nieustawny pokój stanie się wygodny i funkcjonalny? Architekt wie, jak tego dokonać i potrafi posłużyć się środkami, o których nie mieliśmy pojęcia. Nasze samodzielne próby rozwiązania problemu nietypowego salonu w kształcie trójkąta lub trudnego do zagospodarowania poddasza zakończą się fiaskiem. Dlatego lepiej podjąć współpracę z architektem, niż tracić pieniądze i czas na niekończące się przemeblowania.
Architekt przedstawi nam konkretne, profesjonalne rozwiązania oraz informacje o niezbędnych materiałach i produktach. Wszystko będzie przygotowane w ramach wybranego przez nas budżetu. W dodatku taki specjalista może mieć dostęp do wielu promocji i zniżek. Poinformuje nas także, na czym można oszczędzać, a w co warto inwestować większe pieniądze.
Warto wiedzieć, że mieszkania zaprojektowane przez architekta wnętrz często mają większą wartość rynkową. Zatem wydatek na usługi architekta może nam się zwrócić w momencie, gdy postanowimy je sprzedać.
Zanim podpiszesz umowę z architektem wnętrz, koniecznie umów się na spotkanie wstępne. Obejrzenie strony internetowej architekta czy nawet rekomendacja znajomych to za mało. Architekt wnętrz ma stworzyć miejsce, w którym będziesz przebywać na co dzień. Ważniejsze od referencji i osiągnięć jest to, czy pojawi się między wami nić porozumienia.
Na pierwsze spotkanie z architektem wnętrz weź ze sobą plan twojego mieszkania. Jeśli go nie masz, zgłoś się do administracji budynku. Zabierz wycięte z gazet lub pobrane z Internetu zdjęcia aranżacji wnętrz, które uważasz za udane. Postaraj się dobrze przemyśleć i określić, dlaczego podobają ci się właśnie te projekty. Przygotuj listę rozwiązań, które chętnie widziałbyś w swoim mieszkaniu, oraz takich, których chcesz uniknąć. Może na przykład chcesz koniecznie mieć osobną garderobę, ale nie podobają ci się wyspy kuchenne?
Zrób też listę kilku ważnych pytań do architekta. Pytaj, czy posiada sprawdzonych dostawców, czy ma dostęp do zniżek i czy posiada sprawdzoną ekipę remontową.
Przede wszystkim jednak poproś o przykłady realizacji mieszkań o metrażu podobnym do twojego, dla osób o podobnych potrzebach. Obejrzenie takich projektów powie ci więcej niż przeglądanie ogólnego portfolio.
Pierwszym krokiem do stworzenia atrakcyjnego wnętrza we współpracy z architektem jest przygotowanie projektu koncepcyjnego. Taki projekt to baza do dalszych ustaleń. Można też na tym etapie zakończyć współpracę i od razu przejść do prac wykończeniowych. Co zawiera projekt koncepcyjny? Przeważnie są to dwa lub trzy pomysły na zagospodarowanie wnętrza, przedstawione w formie kolorowych rzutów lub w postaci wizualizacji 3D. Innymi słowy, jest to ogólna wizja aranżacji pomieszczeń. W większości przypadków taki projekt nie zawiera wymiarów ani szczegółów dotyczących użytych produktów i materiałów. Dowiemy się z niego natomiast, jak może wyglądać nasze wnętrze, gdzie mogą być ustawione sprzęty i meble oraz jak dobrać kolory. Poznamy też możliwości, jakie mogłyby nam przynieść zmiany rozmieszczenia ścian działowych. Taki projekt może nas pokierować, gdy będziemy potem samodzielnie urządzać mieszkanie.
Cena takiego projektu waha się pomiędzy 80 a 100 zł za metr kwadratowy pomieszczenia, jeśli zdecydujemy się na współpracę z profesjonalnym biurem projektowym. Jeśli wybierzemy zatrudnienie samodzielnego architekta freelancera, projekt koncepcyjny będzie kosztował nawet połowę taniej, czyli około 50 złotych za metr kwadratowy.
Oczywiście istnieją jeszcze tańsze opcje. W Internecie z łatwością wyszukamy studentów architektury, którzy wykonają nam projekt koncepcyjny za 20 złotych za metr. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy takie osoby posiadają odpowiednie doświadczenie i kompetencje do tego, aby wziąć odpowiedzialność za wygląd naszego mieszkania.
Ile zajmuje rozpisanie takiego projektu? Czas przygotowania nie powinien trwać dłużej niż miesiąc.
Bardziej zaawansowaną formą współpracy z architektem wnętrz jest zamówienie projektu kompleksowego.
Projekt kompleksowy zawiera projekt koncepcyjny oraz wykonawczy, czyli wszystkie szczegóły dotyczące realizacji. Są to między innymi: ilość i rodzaj potrzebnych produktów i materiałów, szczegółowe rysunki techniczne wraz z wymiarami oraz plan rozmieszczenia instalacji teletechnicznej, elektrycznej i wodnej. W projekcie znajdują się też szczegółowe instrukcje dotyczące prac, jakie musi wykonać ekipa. Poznasz też konkretne kody produktów takich jak farby, wykładziny, tkaniny.
Do całości projektu dołączony jest szczegółowy kosztorys wszystkich produktów oraz prac ekipy remontowej.
Na taki projekt czekamy przeważnie do 6 tygodni. Za usługę w biurze projektowym zapłacimy od 130 do 160 złotych za metr kwadratowy, a u freelancera nawet 80 złotych. W Internecie można jednak
znaleźć ogłoszenia początkujących architektów lub studentów, którzy wykonują projekty kompleksowe za mniej niż 50 złotych.
Jeśli nie przepadasz za osobistym nadzorowaniem prac ekipy remontowej, najwygodniej będzie ci zamówić projekt kompleksowy z nadzorem autorskim. Nadzór autorski to usługa, w ramach której architekt czuwa nad realizacją projektu.
Taka współpraca może mieć różne formy. Wszystko zależy od tego, jak umówimy się z architektem. Może on tylko przyjeżdżać co jakiś czas, celem skontrolowania postępów prac, lub na przykład zająć się tylko zakupami i dostawami.
Jeśli wykupimy taką usługę w najszerszej wersji, nie będziemy w ogóle uczestniczyć w pracach remontowych. Możemy zapomnieć o czasochłonnych zakupach, a także o wysiłku związanym z transportem. Architekt zrobi to wszystko za nas.
Przede wszystkim jednak, nie będziemy musieli szukać ekipy remontowej. Architekci oferujący tego typu usługę mają przeważnie zaufane ekipy, z którymi stale współpracują. Oznacza to, że projekt zostanie zrealizowany dokładnie z naszymi oczekiwaniami i nie będziemy narażeni na to, że szef ekipy postanowi zmienić szczegóły planu.
Koszt tego typu usługi to od około 180 do 200 złotych w przeliczeniu na metr kwadratowy, jeśli decydujemy się na usługi profesjonalnego biura. Koszt usług u niezależnego architekta to 100 do 120 złotych za metr kwadratowy. Studenci jednak są w stanie podjąć się takiego zlecenia za 50 do 80 złotych za metr.
Usługi architekta wnętrz są zawsze szyte na miarę twoich potrzeb. Możesz zatem umówić się z tym specjalistą na dowolny zakres współpracy. Jeśli urządziłeś mieszkanie, lecz nie jesteś zadowolony z efektu lub jeśli chcesz przeprowadzić niewielkie zmiany w już umeblowanym lokalu, możesz zamówić konsultację, czyli poradę projektową. Najczęstsza cena tego typu usługi to około 60 złotych za metr. Niektórzy architekci posiadają ustaloną cenę za spotkanie. Wynosi ona przeważnie około 3000 złotych, jeśli konsultacja ma dotyczyć całego mieszkania o przeciętnej wielkości.